28. apr. 2026 kl. 04:32
43 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Valuta: Stabil yen efter første runde af centralbank-beslutninger

Valuta: Stabil yen efter første runde af centralbank-beslutninger

Japanske yen ligger rimeligt stabilt i den asiatiske handel tirsdag efter afslutningen af den japanske centralbanks pengepolitiske møde, der ringede for første omgang af ugens mange monetære møder i de store centralbanker inklusiv amerikanske Federal Reserve.

Dollarindekset, der vægter dollar mod euro, den japanske yen, det britiske pund, den canadiske dollar, schweizerfranc og den svenske krone, ligger tirsdag morgen i 98,56 mod 98,35 mandag eftermiddag.

De mange centralbankmøder sker i skyggen af Iran-krigen, der er i gang med med at presse inflationen op og truer med at sende den globale økonomi i recession.

Det vil afstedkomme kommentarer fra Bank of Japan, Federal Reserve, Den Europæiske Centralbank, Bank of England og Reserve Bank of Canada.

- Samtlige centralbanker, der holder møde, har gjort det krystalklart, at den usikre situation omkring, hvordan krigen vil påvirke både inflationen og væksten, giver dem al den undskyldning, de har brug for, til at holde sig i ro, siger chefstrateg Ray Attrill fra National Australia Bank i Sydney til Reuters.

Der var ellers umiddelbart lagt op til faldende renter i USA og stigende renter i Japan, men det har den amerikansk-israelske krig mod Iran sat en stopper for.

- Tidligere på måneden havde vi ventet, at Bank of Japan ville hæve renten i dag, men sandsynligheden for det i markederne er mindre end 5 pct. Vi er interesserede i at se deres opdaterede prognoser for vækst og inflation, der for første gang vil omfatte 2028, siger Ray Attrill.

Banken valgte at holde renten uændret, hvilket afstedkom en mindre styrkelse af den japanske valuta, der længe har været udsat for vedvarende pres.

Presset har længe været - og er fortsat - en kilde til bekymring for både centralbanken og regeringen i Tokyo.

Tidligt tirsdag advarede den japanske finansminister, Satsuki Katayama, igen spekulanter og sagde, at volatiliteten på råoliefuturesmarkedet påvirker valutamarkederne, og tilføjede, at myndighederne "er klar døgnet rundt" til at gribe ind med "afgørende tiltag".

Bank of Japans møde bliver afløst af Federal Open Market Committees (FOMCs) møde onsdag. FOMC er den amerikanske centralbanks pengepolitiske udvalg og de ventes at holde renten uændret.

Mødet bliver sandsynligvis centralbankchef Jerome Powells sidste, efter at den republikanske senator Thom Tillis har droppet sin blokering af Donald Trumps kandidat til posten, Kevin Warsh.

- Det er ikke et møde, hvor rentepolitikken står i forreste række, men FOMC's vurdering af økonomien kan måske vise sig mere positiv. Inflationsbilledet forbedres i bedste fald i et meget langsomt tempo og det kan blive et nyt problem, som Warsh skal tage fat på, når han tiltræder, siger chefanalytiker Steve Englander fra Standard Chartered ifølge Reuters.

Senatets bankudvalg ventes at behandle og blåstemple Warshs nominering som formand for Federal Reserve fremsætte det til hele Senatets godkendelse. Afstemningen finder sted onsdag.

Dollar koster tirsdag morgen 159,26 yen mod 159,22 yen mandag eftermiddag.

Euro koster samtidig 1,1713 dollar mod 1,1736 dollar mandag eftermiddag, mens pund koster 1,3524 dollar mod 1,3555 dollar mandag.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,6
Baseret på 266 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig