07. jan. 2026 kl. 10:55
241 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Aktier/middag: Zealand og Pandora i bunden af lettere rødt marked

Aktier/middag: Zealand og Pandora i bunden af lettere rødt marked

Det danske aktiemarked trækker sig tilbage ved middagstid onsdag efter en ellers flyvende start på 2026.

På årets fjerde handelsdag falder det danske eliteindeks med 0,4 pct. til 1891,45 ved middagstid onsdag, blandt andet trukket ned af aktien i Pandora, der på det seneste har stået i modvind grundet rekordhøje sølvpriser.

Samlet er 17 af eliteindeksets aktier i fald ved middagstid, mens de resterende 8 stiger i niveauet 0,1-1,8 pct.

- Vi har fået en flyvende start på 2026, og det er ikke fordi at verdenssituationen ligefrem er fryd og gammen, så jeg tror, at det er naturligt nok, at danske aktier lige tager en pause. Vi har været outstanding her de første dage, udtaler Lars Hytting, chef for aktiehandel hos Artha Kapitalforvaltning, til MarketWire.

- Hvis du kigger ud i Europa, så sker der ikke det helt store. Danske aktier har haft et par rigtigt gode dage, hvor blandt andet Novo Nordisk er steget 5 pct. i går og i forgårs, og vi har nået det højeste niveau i 14 måneder, fortsætter han.

Onsdag ved middagstid falder aktien i Novo Nordisk dog med 0,9 pct. til 360,95 kr.

ZEALAND PHARMA I RØDT IGEN

I bunden af eliteindekset falder aktien i Zealand Pharma 6,5 pct. til 403,60 kr., selv om der onsdag ikke er noget selskabsspecifikt nyt, fremhæver Lars Hytting, der tilføjer, at Novo Nordisk dog kan have en betydning for årets negative udvikling.

- Der er pres på Zealand Pharma, der er mig bekendt ikke noget selskabsspecifikt nyt. Til gengæld kan vi konstatere, at Novo har fået en pille, der ventes at indtage markedet. Jeg tror måske, der er lidt frygt for, hvor Zealand står i det spil, simpelthen om man risikerer at blive kørt midt over på fedmemarkedet med de produkter, man nu har, siger Lars Hytting til MarketWire.

Samlet er aktien i Zealand Pharma dykket med 13,4 pct. i år.

Udover Zealand Pharma indtager Pandora-aktien også en plads i bunden af eliteindekset, til trods for, at sølvprisen onsdag trækker sig en smule fra sit rekordhøje niveau.

- Pandora har det svært i øjeblikket. Det er godt nok hårdt at have guld og sølv som sin inputomkostning eller som råvare. Og produktionen i Thailand og dets toldusikkerhed med USA, samt en forbrugertillid, der generelt er nedadgående, udtaler Lars Hytting.

- Men der er også meget pessimisme lige på nuværende tidspunkt omkring Pandora. Det skal man også lige have in mente. Og på et eller andet tidspunkt, så vender det. Men lige pt. så spejdes der fortsat efter bunden, fortsætter han.

Særligt geopolitisk usikkerhed har på det seneste været med til at trække priserne på guld og sølv op, hvor de seneste dages udvikling har været påvirket af, at USA i weekenden gik ind i Venezuela og tog præsident Nicolás Maduro med sig for at stille ham for retten i New York.

I toppen af eliteindekset onsdag er aktierne i Rockwool, NKT og Unibrew, der stiger i niveauet 1,2-2,1 pct.

- Det er meget normalt, at når der er lidt usikkerhed, så søger man mod noget af det lidt mere stabile, stabilt forbrug. Du kan også se, at Carlsberg klarer den okay. Dog ikke ligesom Unibrew. Men der er ikke noget specifikt som sådan, udtaler Lars Hytting om udviklingen i Unibrew- og NKT-aktien.

Carlsberg har desuden fået sænket anbefalingen af sin aktie til "hold" fra "køb" af ABG, mens kursmålet fastholdes på 850 kr., viser data fra Bloomberg.

BANG & OLUFSEN-TOPCHEF FYRET

Sideløbende er der onsdag formiddag selskabsspecifikke nyheder fra Bang & Olufsen, der meddeler, at topchef, Kristian Teär, er blevet fyret. Indtil da får finansdirektør Nikolaj Wendelboe ansvaret som midlertidig administrerende direktør.

I forbindelse med offentliggørelsen kommer Bang & Olufsen også med foreløbige regnskabstal og nedpræciserer vækstforventningerne til indeværende regnskabsår.

Nyhederne sender onsdag aktien i Bang & Olufsen ned med 12,9 pct. til 13,78 kr.

En anden aktie i tocifret tilbagegang onsdag er aktien i Greenmobility, der dykker med 15,9 pct. til 91,20 kr., hvilket er anden dag i streg med tocifret fald.

Tilbagegangen følger et stærkt 2025 for Greenmobility, der i 2025 formåede at stige 279 pct.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,6
Baseret på 119 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig