25. sep. 2025 kl. 17:35
36 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Amazon indgår forlig på 16 mia. kr. med amerikanske konku...

Amazon har indgået et forlig på 2,5 mia. dollar, eller 16 mia. kr., med de amerikanske konkurrencemyndigheder. Det sker for at lukke en konkurrencesag om Amazons streamingtjeneste Prime, skriver Bloomberg News.

Som led i forliget betaler Amazon 1 mia. dollar i bøde og yderligere 1,5 mia. dollar, der går til at tilbagebetale kunder.

I sagen har Amazon været anklaget af konkurrencemyndighederne for at mislede kunder til at tegne abonnement på Prime og samtidig at have besværliggjort kundernes mulighed for at framelde sig tjenesten.

Forliget kommer, tre dage efter at der var udvalgt en jury til en føderal domstol i Seattle, der ellers skulle tage stilling til, om Amazon og tre medlemmer af ledelsen havde brudt lovgivningen.

.\\˙ MarketWire



Jakob Dalskov +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her