31. okt. 2025 kl. 15:48
72 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Analytiker: Pfizer kan sidde med Trump-kort i kampen mod ...

Kampen om biotekselskabet Metsera blev torsdag genstartet, da Novo Nordisk fremsatte et uopfordret bud, der er noget bedre end buddet fra Pfizer, som ellers i september blev godtaget.

Pfizer kan dog sidde på et helt særligt trumfkort: den amerikanske præsident, Donald Trump, lyder vurderingen fra Bernstein-analytikeren Courtney Breen ifølge Reuters.

Det amerikanske medicinalselskab og topchef Albert Bourla kan nemlig trække på sit tætte bånd til præsidenten.

- Hvis der er potentiale for politisk indblanding (...) står Pfizer på den rigtige side af ligningen lige nu, vurderer Courtney Breen i en analyse.

Pfizer og topchef Albert Bourla vurderes at have et godt forhold til den amerikanske præsident, tilføjer hun. Selskabet var det første medicinalselskab til at indgå en aftale med administrationen i USA om lavere medicinpriser mod tre års toldfrihed.

Det gode forhold fremhæves også hos investeringshuset Zacks Investment Management.

- Bourla har gjort et godt stykke arbejde med at skabe et forhold til administrationen, der forhåbentlig giver adgang til markedet, vurderer porteføljeforvalter Brian Mulberry fra Zacks over for Reuters.

Hverken Pfizer eller Det Hvide Hus har ønsket at kommentere Reuters´ historie.

Pfizer oplyste dog allerede torsdag, at selskabet er klar til at gå rettens vej for at stoppe Novos eventuelle overtagelse af Metsera.

.\\˙ MarketWire



Morten Frederik Heltoft +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her