23. jul. 2026 kl. 12:37
36 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Boozt/DNB Carnegie: Kursmål løftet 23 pct.

Boozt/DNB Carnegie: Kursmål løftet 23 pct.

Kursmålet for aktien i Boozt er onsdag blevet sat op med 23 pct. til 160 svenske kr., svarende til 107,74 danske kr., fra førhen 130 svenske kr. af finanshuset DNB Carnegie.

Det fremgår af data fra Bloomberg News.

Anbefalingen af aktien gentages med "hold" af analytiker Niklas Ekman. Det nye kursmål indikerer et begrænset potentiale på 1 pct. i forhold til kursen torsdag, da aktien sætter sig 0,8 pct. til 106,30 kr.

DNB Carnegie har haft en neutral anbefaling af aktien i Boozt siden maj 2025, da kursen på aktien lå i 58,25 kr.

Der er registreret seks finanshuses anbefalinger af aktien i Boozt ifølge Bloomberg News. Heraf er fem positive, en enkelt er neutral, mens ingen er negative.

Det gennemsnitlige kursmål er samtidig på 109 kr., hvilket peger i retning af et kurspotentiale på 2 pct.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,4
Baseret på 401 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig