13. okt. 2025 kl. 08:03
41 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Det danske marked for børsnoteringer er "stendødt"

Der er dødt inden for det danske IPO. mar 2025ked, hvor antallet af børsnoteringer siden 2021, hvor der var 24, nu er faldet til nul.

Det skriver Finans.

- Der sker ret beset ingenting inden for IPOs på det danske marked for tiden. Tværtimod ser vi afnoteringer, udtaler Daniel Sand, der er partner i Beierholm Corporate Finance.

Et selskab der måske forlader børsen, ligesom Spar Nord gjorde, da Nykredit købte banken, er biotekselskabet Bavarian Nordic. Tirsdag har aktionærerne sidste frist til at svare på købstilbuddet fra kapitalfondene Nordic Capital og Permira.

Søren Krejler, der er partner i EY, udtaler til Finans, at den danske investeringskultur er en af grundene til manglende børsnoteringer, fordi det er svært at børsnotere et selskab i Danmark, hvis man ikke har en institutionel investor med.

Et fremhævet paradoks er, at manglende børsnoteringer sker på trods af, at der på det seneste har været store salg af aktier på det danske marked, hvor allerede børsnoterede selskaber som Ørsted og DSV har løbet med overskrifterne, efter at have gennemført historisk store kapitalrejsninger på henholdsvis 60 og 37 mia. kr.

Link til originalartikel: https://finans.dk/erhverv/ECE18627969/det-danske-ipomarked-er-stendoedt-men-maaske-er-der-haab-for-2026/?st=1

.\\˙ MarketWire



Rasmus Hall +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:[email protected], www.ritzaufinans.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her