23. jul. 2025 kl. 12:51
89 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Europa/aktier: Bilaktier i overhalingsbanen efter vigtig ...

Handelsaftalen mellem Japan og USA giver håb og optimisme på tværs af de finansielle markeder i Europa onsdag, hvor samtlige af de største toneangivende indeks på kontinentet på den baggrund er i fremdrift.

- Budskabet er, at tingene kan forhandles. Man kan læse ud af det, at der er potentiale for at nå frem til en handelsaftale, der løfter de europæiske markeder over hele linjen, siger Janet Lui, der er chef for markedsanalyse hos RBC Brewin Dolphin, til nyhedsbureauet Reuters.

Hun peger på, at Japan i forhold til EU har stået over for sammenlignelige udfordringer med at nå en aftale med USA.

FTSE 100-indekset i London, som tirsdag stak ud fra mængden med et lille plus, stiger onsdag 0,6 pct., mens stigningen er mere end dobbelt så stor i Frankrig, hvor CAC 40-indekset løftes 1,3 pct. Det tyske DAX-indeks stiger samtidig 0,7 pct., og det brede fælleseuropæiske Stoxx 600-indeks går 1,2 pct. frem.

I Sydeuropa stiger Italiens FTSE MIB med 1,8 pct., og det spanske IBEX 35 løftes 1,1 pct.

Blandt enkeltaktierne er særligt bilproducenterne, som var en væsentlig del af aftalen mellem Japan og USA, flyvende.

Sektoren under Stoxx 600-indekset stiger med hele 4,1 pct., og det dækker over en fremgang på 7,2 pct. til 8,45 euro for Stellantis, 7,2 pct. til 44,32 euro for Porsche og 6,4 pct. til 95,74 euro for Volkswagen.

Samtlige aktier i industrigruppen er i fremgang på mindst 1,6 pct.

Den italienske storbank Unicredit stiger desuden med 4,3 pct. til 60,55 euro, efter at den har løftet sine forventninger til hele 2025.

Negative indslag er der dog også fra blandt andet finske Metso, der konkurrerer med danske FLSmidth.

Selskabet haltede nemlig efter forventningerne i andet kvartal, hvor resultaterne svandt ind over stort set hele linjen.

Aktien falder med 6,6 pct. til 10,88 euro i Helsinki.

Samme sted falder Nokia med 7,1 pct. til 3,81 euro, efter at netværksselskabet har sænket sine forventninger grundet toldsatser og valutamodvind.

.\\˙ MarketWire



Mikkel Brix Kvols +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her