25. sep. 2025 kl. 13:28
51 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Intel i fortsat stigning oven på kontakt til Apple

Kriseramte Intel fortsætter torsdag sin stigning i det amerikanske formarked, efter at det onsdag kort før amerikansk børslukning kom frem, at chipfabrikanten har kontaktet Apple for at overtale elektronikkæmpen til en investering i chipproducenten.

Det skriver Bloomberg News.

Intel stiger torsdag med 2,1 pct. til 31,81 dollar i det amerikanske formarked, efter at den onsdag lukkede 6,4 pct. højere i 31,22 dollar.

Bloomberg News erfarer fra unavngivne kilder, at Intel og Apple udover en investering også har diskuteret mulighederne for et tættere samarbejde.

Apple har de senere år ellers forsøgt at skifte fra eksterne chipleverandører til sin egen produktion, og kunne Intel derfor alligevel overtale iPhone-producenten til at købe chips fra selskabet, ville det være en stor sejr.

Intel er de senere år sakket kraftigt bagud i forhold til konkurrenterne, som eksempelvis Nvidia og Broadcom, og Intel, der engang var verdens mest værdifulde halvlederproducent, har i dag en værdi på 145 mia. dollar, hvilket blot er en fraktion af Nvidias og Broadcoms værdier på henholdsvis mere end 4300 og 1602 mia. dollar.

Trods en række store sparerunder fyrede Intel i slutningen af sidste år sin topchef, Pat Gelsinger, og ansatte i marts i år i stedet Lip-Bu Tan.

Lip-Bu Tan blev dog få måneder senere udsat for stor kritik fra præsident Trump på grund af dennes mange investeringer i Kina, men det ledte kort tid efter til, at den amerikanske regering for 9 mia. dollar købte 10 pct. af Intel.

Sidenhen har også Nvidia og japanske Softbank investeret respektive 5 mia. dollar og 2 mia. dollar i Intel.

Den amerikanske stats investering i Intel er på kort tid blevet 14-15 mia. dollar værd, da aktien er steget kraftigt de seneste to måneder. Med mere end 60 pct. siden starten af august.

Hverken Intel eller Apple har umiddelbart villet kommentere oplysningerne over for Bloomberg News.

Apple-aktien har ikke rykket sig meget oven på nyheden, og faldt onsdag med 0,8 pct. til 252,31 dollar og stiger marginalt torsdag med 0,3 pct. til 252,95 dollar.

.\\˙ MarketWire



Rasmus Hall +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:[email protected], www.ritzaufinans.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her