11. nov. 2025 kl. 09:27
35 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Korr: Aktier/åbning: Grønt marked - stigninger i flere en...

(Korr. Ugedag rettet i første linje)

De danske aktier åbnede tirsdag pænt højere og omkring 20 af eliteindeksets aktier steg. Største stigninger tegner Mærsk A og Novonesis sig for. I bunden var det kun marginale fald til Genmab, Ørsted og NKT. Alle uden specifikt selskabsnyt.

Det danske eliteindeks, C25, åbner tirsdag efter ti minutters handel 0,6 pct. højere i 1711,22 efter et plus mandag på 1,2 pct.

Markedet er positivt påvirket af store stigninger i USA mandag, efter at et flertal i Senatet stemte for et lovforslag, der skal afslutte den historisk lange nedlukning af statsapparatet i USA. Selv om forslaget også skal godkendes af medlemmerne i Repræsentanternes Hus, er troen på, at den slutter i løbet af ugen stor.

Regnskabssæsonen er endnu ikke afsluttet i Danmark, hvor der i løbet af tirsdagen ventes regnskaber fra Jeudan og Scandinavian Tobacco Group, og fra H+H International, der leverede foreløbige tal i sidste uge, Københavns Lufthavne, Copenhagen Capital og Rovsing.

Senere på ugen ventes regnskaber fra flere større selskaber - blandt andet FLSmidth, Unibrew, Lundbeck, Zealand Pharma og ALK.

NTG TAGER TOPPEN AF FORVENTNINGERNE

Nordic Transport Group, NTG har taget toppen af sine indtjeningsforventninger for hele året. Transport- og logistikkoncernen venter nu et justeret driftsresultat (EBIT) på 560-590 mio. kr. mod tidligere ventet 560-610 mio. kr. Det oplyste selskabet efter børstid mandag.

Omsætningen steg med 28,1 pct. til 2941 mio. kr., mens bruttoresultatet steg 44,1 pct. til 657 mio. kr., hvilket har været hjulpet på vej af opkøbene DTK, Schmalz+Schön og ITC.

Aktien lukkede uændret mandag og stiger ved åbningen tirsdag 2,1 pct. til 182 kr.

PANDORA ÅBNER REGIONALT HOVEDKONTOR i SINGAPORE

Pandora har oplyst, at selskabet åbner et nyt regionalt hovedkontor i Singapore, der også skal understøtte udviklingen på andre asiatiske markeder, herunder Japan, Sydkorea og Indien. Det fremgår af en pressemeddelelse fra Pandora tirsdag.

Pandora aktien stiger 0,8 pct. til 804 kr.

NYE KURSMÅL TIL VESTAS, ZEALAND, LUNDBECK, NOVO OG MÆRSK

Vestas får i følge data fra Bloomberg løftet kursmålet til 149 kr. fra 110 kr. af norske Fearnleys, der fastholder anbefalingen "hold".

Vestas-aktien stiger 0,7 pct. til 155,05 kr. efter en stigning på 1,6 pct. mandag.

Kursmålet for aktien i Zealand Pharma reduceres til 600 kr. fra 670 kr. hos den svenske storbank SEB. Det fremgår af Bloomberg News. Men kursmålet forbliver "køb".

Zealand Pharma stiger 1,1 pct. til 440,60 kr.

Anbefalingen af Lundbeck, der er regnskabsaktuel onsdag, sænkes til "underperform" fra "hold" af finanshuset Jefferies, der også barberer kursmålet ned til 39 kr. fra 50 kr. Det viser data fra Bloomberg News.

Børshuset påpeger, at udsigterne for den nærmeste fremtid ser sikre ud, men længere fremme er de mere usikre med hensyn til patentudløb, hvor 60 pct. af salget er i fare.

Lundbeck falder 5,3 pct. til 44,04 kr.

Kursmålet for Novo Nordisk blev mandag sænket med mere end 20 pct. til 475 kr. fra førhen 600 kr. af Deutsche Bank. Det fremgår af data fra Bloomberg News. Anbefalingen af aktien fastholdes dog på "køb"

Kursmålet for den amerikanske notering af Novo Nordisk er mandag blevet skåret ned med 23 pct. til 49 dollar (316,50 kr.) fra førhen 64 dollar af finanshuset Zacks. Anbefalingen af aktien fastholdes på "neutral".

Novo stiger ved åbningen 1,1 pct. til 297,95 kr. efter et plus på 1,2 pct. mandag.

Mærsk har fået løftet sit kursmål knap 5 pct. til 11.000 kr. fra 10.500 kr. hos britiske Barclays, der fastholder anbefalingen "undervægt". Det viser data fra Bloomberg News.

Men kursmålet sænkes til 13.000 kr. fra 14.000 kr. hos Clarksons Securities, Mærsks B-aktie stiger 1,2 pct. til 12895 kr. efter et fald på 1,3 pct.

.\\˙ MarketWire



Claus Mikkelsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her