13. aug. 2026 kl. 10:00
45 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Mærsk/CEO: Fokus på efterspørgsel - mere end på udbud - NY

Mærsk/CEO: Fokus på efterspørgsel - mere end på udbud - NY

Den globale ordrebog for udbygning af den samlede flåde af containerskibe er stor og fortsat i fokus for markedets bekymringer for udviklingen i de fragtrater, som er afgørende for indtjeningen hos A.P. Møller-Mærsk.

Men hos rederiet selv har topchefen, Vincent Clerc, et andet syn.

- Ordrebogen er stor, og hvis jeg troede, at problemerne med flaskehalse er de samme, som de har været de sidste 30 år, så ville jeg være bekymret. Men vi ser, at flaskehalsene er volatile, og derfor er udbudskapaciteten ikke det væsentlige, mener Vincent Clerc.

Det er derimod efterspørgslen efter transportkapacitet, mener han.

- Mit syn er nu, at efterspørgslen er afgørende, ikke udbuddet. Mit fokus er på, hvor store volumener, som skal fragtes, siger topchefen.

FORTSAT STIGENDE VOLUMENER

Og det er ikke mindst efterspørgslen, som torsdag giver Mærsk anledning til en opjustering af resultatforventningerne for hele 2026 - blot halvanden måned efter seneste opjustering i slutningen af juni.

- Da vi mødtes for tre måneder siden, hvor den største historie var Hormuzstrædet og krigen i Mellemøsten, var vores forventning, at der muligvis kunne komme en recession på grund af olieprischokket. Men det er ikke sket. Volumener er bare blevet ved med at være superstærke ud af Fjernøsten, specielt ud af Kina, siger Vincent Clerc.

- Vi så det i maj, og derfor måtte vi opjustere, og det stoppede ikke. Volumener blev ved med at stige. Og derfor måtte vi justere en gang til, forklarer han.

OG KØERNE AF SKIBE VED HAVNENE BLIVER LÆNGERE

Topchefen peger dertil på længere og længere køer af containerskibe ved havneterminalerne som baggrund for de støt stigende fragtrater.

- Vi er begyndt at se store køer ved terminaler rundt omkring i verden. I Nordeuropa, på østkysten af Sydamerika, i Vestafrika og også i Kina. I Shanghai er ventetiden i dag 12 dage. Det skaber store flaskehalse, siger Vincent Clerc.

Han noterer, at der siden finanskrisen er blevet underfinansieret i terminaler og indenlandsk infrastruktur, som skal bære de volumener, som er vokset siden krigen, videre.

- Vi begyndte at ramme loftet i april-maj, og det kommer til at tage rigtig lang tid at få udviklet terminalkapacitet, siger Vincent Clerc.

INTET AT GØRE MED HORMUZ OG SUEZ

Med fokus på volumener og flaskehalse vender Vincent Clerc opmærksomheden væk fra de fragtforstyrrelser, som udspringer af krisen i Mellemøsten.

- Det har intet med Rødehavet eller Hormuz at gøre. Det er vigtigt for mig at understrege. Det har at gøre med, hvor svært det er, at få containerne gennem havnene, siger Vincent Clerc.

- Derfor er vi blevet mere optimistiske både for udsigten for året, men også i forhold til, at der bliver ved med at være volatilitet også - måske ikke så høj som nu - men den vil være der, indtil vi får udbygget den kapacitet, der er behov for, siger Vincent Clerc.

Ud fra den vinkel ser Mærsk ikke de store ratemæssige udfordringer ved en fuldstændig genåbning af transport gennem Det Røde Hav og Suezkanalen frem for den kapacitetsbelastende transport syd om Afrika.

- Med mindre der sker noget nyt i Yemen, så ser jeg, at sikkerhedsbetingelserne er på plads til en fuld tilbagevenden til Suez. Men vi gør det langsomt for at undgå yderligere kødannelser i Europa. Men min læsning af markedet, som det er i dag, er, at det har ingen betydelig virkning på raterne, hvis alle services kommer tilbage, siger Vincent Clerc.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,3
Baseret på 490 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig