07. nov. 2025 kl. 17:06
50 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Novos tæt på årets laveste niveau: Amerikansk prisaftale ...

Presset var også stort på Novo Nordisk fredag, hvor delte meninger om selskabets amerikanske prisaftale og den fortsatte budkrig med Pfizer om Metsera giver investorerne flossede nerver.

Det gik ud over aktien, der bakkede nye 5,1 pct. til 291,20 kr. Med det nærmede sig aktien sig årets laveste niveau i 289,50 kr. Skulle aktien gå under det niveau, skal man helt tilbage til august 2021 for at finde en tilsvarende kurs.

Udviklingen hen over ugen var ikke mere barmhjertig. Onsdag leverede Novo regnskab for tredje kvartal, hvor forventningerne endnu en gang blev indsnævret efter en ugunstig udvikling i perioden, hvor særligt salget af vægttabsmidlet Wegovy skuffede.

Aktien tabte 7,8 pct. i ugens løb.

Regnskabet var dog langt fra den eneste nyhedsbegivenhed fra Novos hånd.

Torsdag aften annoncerede selskabet efter et par dages rygter, at en prisaftale var blevet indgået med administrationen i USA under præsident Donald Trump.

Aftalen kommer til at tynge salget med 2-4 pct. i 2026, meddelte selskabet selv torsdag, og som følge af aftalen falder priserne på midlerne Ozempic og Wegovy til 350 dollar om måneden fra før 1000 og 1350 dollar, når midlerne købes gennem TrumpRx.

Ozempic og Wegovy kommer desuden til at koste 245 dollar om måneden for personer med de offentlige sundhedsforsikringer Medicare og Medicaid.

Til gengæld får Novo adgang til langt flere patienter, da dækningen under sygesikringen Medicare vil blive udvidet.

Der er dog splittelse i analytikerkorpset. Mens blandt andet JPMorgan og HSBC ser lyspunkter i aftalen, forholder børshuset Intron Health sig kritisk til aftalen og ser nu en nulvækst for salget i 2026.

Fra dansk side ser Sydbanks Søren Løntoft Hansen som udgangspunkt også positivt på aftalen.

- Vi ser som udgangspunkt positivt på aftalen med Trump-administrationen. Selv om priserne for Novo Nordisk falder, indeholder aftalen også elementer, der potentielt og på sigt kan opveje de umiddelbare negative effekter af prisreduktionerne, vurderer Sydbank-analytikeren.

Sideløbende har Novo kastet sig over en regulær budkrig om biotekselskabet Metsera, der ellers i september indgik en aftale med amerikanske Pfizer om at lade sig opkøbe.

Novo og Pfizer har sidenhen begge løftet buddet på selskabet, og ved præsentationen af den nye aftale med Trump-administrationen leverede topchef Mike Doustdar også en stikpille til Pfizer, der har kritiseret Novos belejring.

- Fra i dag er vores bud højere, og vores budskab til Pfizer er, at hvis de gerne vil købe virksomheden, så stik hånden i lommen og byd højere, sagde Novos administrerende direktør Mike Doustdar torsdag under pressekonferencen med præsident Donald Trump i Det Hvide Hus ifølge Bloomberg News.

Novos seneste bud har ifølge Financial Times værdiansat Metsera til 10 mia. dollar, eller hvad der svarer til 65 mia. kr.

.\\˙ MarketWire



Morten Frederik Heltoft +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her