25. sep. 2025 kl. 07:06
60 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Obligationer/tendens: Flad start i vente før amerikanske ...

Pilen peger sidelæns for det danske obligationsmarked torsdag, hvor fokus er på amerikanske nøgletal med blandt andet en revision af den amerikanske BNP-vækst i andet kvartal og vigtigere antallet af ansøgere om dagpenge.

- Vi vurderer, at det danske obligationsmarked åbner med stort set uændrede renter. I dag holder vi øje med udviklingen i antallet af ansøgninger om dagpenge i USA, som vi får nye tal for hver uge, skriver seniorøkonom Mathias Dollerup Sprogel fra Sydbank.

Renten for den toneangivende tiårige danske statsobligation faldt onsdag 1 basispoint til 2,57 pct. efter tirsdagens fremgang på 1 basispoint. Med til at trække renten ned var en svag tysk IFO-erhvervstillidsopgørelse.

Onsdagen bød også på Nationalbankens halvårlige prognose, hvor der var skruet kraftigt ned for vækstforventningerne. Danmarks BNP-vækst ventes i år nu kun at nå 2,0 pct. mod tidligere 3,6 pct.

Renten på den toneangivende tiårige amerikanske statsobligation steg med 4 basispoint til 4,15 pct. onsdag.

Torsdag morgen er renten faldet 1 basispoint til 4,14 pct. på T-bondmarkedet i Tokyo, hvilket er 1 basispoint højere end renten, da obligationsmarkedet i Danmark lukkede tirsdag.

Dagens vigtigste nøgletal er ifølge Mathias Dollerup Sprogel antallet af ansøgninger om dagpenge i USA. Jobvækstens stagnering over sommeren, har tvunget den amerikanske centralbank, Federal Reserve, i "arbejdstøjet", der nu er begyndt at sænke renten.

- Hastigheden og dybden i de kommende rentenedsættelser kommer til at afhænge af udviklingen på arbejdsmarkedet, skriver seniorøkonomen.

- En overraskende stor stigning i ansøgningerne om dagpenge, kan presse renterne ned, da det vil indikere en opbremsning på arbejdsmarkedet, fortsætter han.

Sideløbende offentliggøres klokken 14.30 også den tredje opgørelse af den amerikanske BNP-vækst i andet kvartal.

- Hvis BNP-væksten nedjusteres – især hvis det er privatforbruget, der nedjusteres – kan det presse renterne lidt ned, skriver Mathias Dollerup Sprogel.

.\\˙ MarketWire



Rasmus Hall +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:[email protected], www.ritzaufinans.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her