11. nov. 2025 kl. 06:32
4 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

USA/lukning: Ugen startede med kursbrag - Nvidia og Alpha...

De amerikanske aktier indledte mandag den nye uge med solide stigninger i kølvandet af tøbrud i Washington, hvor flere demokratiske politikere i Senatet i weekenden bestemte sig for at støtte en midlertidig budgetaftale.

Og stigningerne kan måske fortsætte tirsdag. Futures indikerer en let positiv åbning i New York med marginale plusser under 0,1 pct.

Aftalen skal dog stadig skal vedtages endeligt i Senatet, ligesom det derefter kræver godkendelse i Repræsentanternes Hus og præsident Trumps underskrift, inden historiens længste regeringsnedlukning i USA er ovre.

Fremgangen mandag skyldtes mestendels kursløft til de store teknologinavne, særligt anført af fremgang til Nvidia, men også Novo-konkurrenten Eli Lilly blev løftet markant.

Det brede S&P 500-indeks vandt derfor frem med 1,5 pct. efter sidste uges samlede minus på 1,6 pct. Nasdaq steg dog endnu mere med 2,3 pct., mens Dow Jones måtte nøjes med fremgang på 0,8 pct.

Michael Brown, seniorstrateg hos Pepperstone, fremhæver, den nu ventede genåbning af den føderale regering i USA som positivt, fordi det giver investorerne mulighed for igen at fokusere på et "solidt bullmarked", som støttes af:

- At den underliggende økonomi stadig er robust, at indtjeningsvæksten viser sig modstandsdygtig, at det monetære bagtæppe fortsætter med at løsnes, og at tonen omkring handel bliver mere afdæmpet.

NVIDIA OG CHIPS LØFTEDE

I S&P 500 var det teknologisektorerne, der trak mest op med plusser til it-aktierne på 2,7 pct., til kommunikationsservice på 2,5 pct. og til cyklisk forbrug på 1,5 pct.

Det var da også særligt Nvidia, der løftede i markedet med et plus på 5,8 pct., mens chipkæmpens mindre konkurrent Broadcom samtidig vandt 2,6 pct., ligesom Advanced Micro Devices gik op med 4,5 pct. og Micron Technology med 6,5 pct.

Ligledes inden for it var der også en stigning til Apple på 0,4 pct., mens Microsoft vandt 1,9 pct., og Oracle gik 0,6 pct. frem. Palantir var samtidig helt i top i hovedindekset mandag med en kursfremgang på 8,8 pct.

I kommunikationsservice var der et løft til Alphabet på 4,0 pct. og til Meta Platforms 1,6 pct., og i cyklisk forbrug gik Tesla frem med 3,7 pct., mens Amazon vandt 1,6 pct.

ØGET SALG I FEDMEKATEGORIEN

Blandt de helt store navne tiltrak Eli Lilly sig en del opmærksomhed mandag. Aktien i Novo-konkurrenten steg nemlig 4,6 pct. til rekord i 966,64 dollar i kølvandet af en aftale med Insilico Medicine om at anvende kunstig intelligens i forskningen, og efter Leerink Partners ifølge Bloomberg News hævede sin anbefaling af aktien til positive "outperform".

Finanshuset regner nu med en bredere anvendelse af vægttabsmidler særligt i kølvandet af sidste uges aftale med Trump-regeringen om at sænke priserne, men samtidig også om øget adgang til de offentlige sygesikringer i USA.

Inden for sundhed, som samlet vandt 0,8 pct. frem, var der omvendt pres på flere af de store sygekasser med minusser til Centene, Molina , HCA, Elevance og Humana på 3,6-8,8 pct.

De kursfald skyldtes den ellers gode nyhed om et kompromis omkring det føderale budget i Washington, for det betyder, at demokraternes krav om at sløjfe besparelser, vedtaget med Donald Trumps store skattepakker tidligere i år, på offentlige sygesikringer over de næste ti år for 1000 mia. dollar ikke bliver til virkelighed i denne omgang.

FALDT EFTER NOVOS KAPITULATION

Mandag var en af de mere stille dage på regnskabsfronten, men USA´s største kødproducent, Tyson Foods, belønnedes dog med et plus på 2,3 pct. efter tal for fjerde kvartal, der var bedre end ventet, og efter en prognose om en flad indtjeningsudvikling i det nye regnskabsår, som ikke var så ringe som frygtet.

På nyhedsfronten var der også blandt de mindre navne fokus på biotekselskabet Metsera. Aktien dykkede med 14,8 pct., fordi koncernen i weekenden meddelte, at de amerikanske konkurrencemyndigheder er bekymrede for et muligt salg til Novo Nordisk, og derfor har Metsera valgt den anden bejler, Pfizer, mens den danske koncern har trukket sig. Og budkampen er dermed forbi.

.\\˙ MarketWire



Flemming Kruhøffer +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her