12. aug. 2026 kl. 15:07
26 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Vestas lagde 34,6 mia. kr. til markedsværdien efter bedste børsdag i 14 år

Vestas lagde 34,6 mia. kr. til markedsværdien efter bedste børsdag i 14 år

Et uovertruffet regnskab for Vestas' andet kvartal blev onsdag kvitteret med et kursplus på hele 19,7 pct. til 211,80 kr. Det svarer til, at markedsværdien af Vestas voksede med næsten 35 milliarder kroner.

Med det kunne Vestas notere sin bedste dag på børsen i næsten 14 år.

Den danske vindmølleproducent leverede i andet kvartal væsentligt over forventning på indtjeningen og bundlinjen. Overskuddet på 285 mio. euro efter skat var tæt på dobbelt så godt som konsensus på 144 mio. euro.

På den baggrund opjusterede Vestas årets forventninger til indtjeningen, hvor der nu ventes en overskudsgrad på 7-9 pct. mod tidligere 6-8 pct. Omsætningsprognosen på 20-22 mia. euro blev fastholdt.

Oven i satte Vestas gang i et aktietilbagekøbsprogram på op mod 3 mia. kr. med start torsdag, der løber frem til senest 16. december i år.

Regnskabet fik da også rosende ord med på vejen fra JPMorgan, hvor analytiker Akash Gupta kaldte det noget, der på dansk kan sidestilles med et "stjerneregnskab".

- Udviklingen kan være den bedste, som selskabet har haft i flere år, og giver efter vores opfattelse en klar bekræftelse på, at virksomheden er gennem det værste (out of the woods, red.), skriver analytikeren i et notat ifølge Bloomberg News.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,3
Baseret på 485 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig