18. dec. 2025 kl. 16:09
57 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Aktier/lukning: Julefredeligt indeks lukker i mildt plus

Aktier/lukning: Julefredeligt indeks lukker i mildt plus

Små kursudsving prægede det danske C25-indeks torsdag, hvor Novonesis og GN skejede mest ud i henholdsvis top og bund.

De få selskabsspecifikke nyheder kommer fra Novo Nordisk og Coloplast, som begge faldt, og - som ventet i takt med at året ringer ud - fra Vestas.

Men ved lukningen steg det danske eliteindeks dog en smule med 0,3 pct. til 1785,85 kr., hvor julefreden ifølge chefaktiehandler i Danske Bank Mads Zink er ved at indfinde sig.

- Ja, jeg vil sige, at julefreden er ved af sænke sig over markedet. Der har egentlig været god aktivitet til og med i går, synes jeg. Men nu er man begyndt at være på plads med porteføljerne, så det er relativt små udsving, vi ser. Der har været sådan en "risk-on" stemning i markedet, hvor man har været ved at planlægge porteføljen for 2026 og har været villigt til at tage lidt risiko på igen, siger Mads Zink.

NOVO OG COLOPLAST I RØDT

Blandt dagens minus-aktier ses Novo Nordisk og Coloplast med fald på henholdsvis 1,3 pct. til 304,30 kr. og 1 pct. til 543,40 kr.

Og de bevægelser er ifølge Mads Zink begrundet i netop det generelle fravalg af defensive aktier til fordel for de mere cykliske.

- Det er ikke den type aktier, man køber lige nu. Og det er lidt hårdt for Danmark, for vi har mange defensive aktier. Så vi venter på, at de bliver "hotte" igen, siger Mads Zink.

Coloplast meddelte torsdag eftermiddag ændringer i ledelsen. Kevin Hardage tiltræder som ny leder af koncernens urologi-forretning og afløser Tommy Johns, der går på pension. Samtidig har Dorthe Rønnau, leder af People & Culture, valgt at forlade selskabet efter 30 år, og der søges nu en ekstern afløser..

Derudover har Novo Nordisk annonceret, at det har ansøgt om markedsføringstilladelse til sit vægttabsmiddel Cagrisema. Kort tid efter kunne Eli Lilly fortælle, at det har indsendt registreringsansøgning for sin vægttabspille, Orforglipron, der samtidig har fået en hestesko hos den amerikanske lægemiddelstyrelse.

Lilly har i november således fået en såkaldt "national priority voucher" - et slags værdipapir, der giver mulighed for en hastebehandling. Der er tale om et pilotprogram, som reducerer behandlingstiden af ansøgningen fra ti til 12 måneder til bare 1-2 måneder.

Hvis Lillys middel bliver godkendt, ser selskabet frem til et salg i det første år på 1,8 mia. dollar, hvilket svarer til cirka 11,5 mia. kr, vurderer Citi i en analyse.

Også Genmab faldt torsdag til 0,7 pct. til 2004,00 kr.

BUNDPROP I C25

Aktien i AL Sydbank var heller ikke af den foretrukne type blandt investorerne torsdag. Den falder 1,3 pct. til 556,50 kr. efter en ellers stærk periode.

Mads Zink påpeger, at bankerne generelt ligger lidt svagt i Europa, men Nordea endte dog i grønt med et plus på 0,99 pct. til 116,8.

MATAS MED NY DIREKTØR

Hos Matas bliver det Mette Uglebjerg, der afløser Gregers Wedell-Wedellsborg som CEO. Wedell-Wedellsborg oplyste i november, at han skiftede Matas og Danmark ud med et job i topledelsen af den canadiske detailkæde Loblaw.

Siden da har finansdirektør Per Johannesen Madsen været midlertidig administrerende direktør i Matas.

Matas lukker med en stigning på 0,8 pct. til 123,40 kr.

VESTAS MED VENTEDE ORDRER

Vindmølleaktien Vestas er i løbet af torsdagen kravlet mod midten af C25, hvor aktien stiger 0,4 pct. til 107,70 kr.

Samtidigt kunne Vestas torsdag morgen melde om en australsk ordre på 108 megawatt (MW) fra kunden Tilt Renewables. Natten til onsdag præsenterede Vestas desuden en stor brasiliansk ordre på 828 MW.

- Vi er jo i en sæson, hvor vi ved, at ordrerne vil komme ind fra nu og de næste 14 dage. Og det er jo ikke sådan, at aktien skal stige hver eneste gang, Vestas får en ordre. Ordrerne skal komme, og den har ligget stærkt i en periode, påpeger Mads Zink.

PANDORA FÅR SÆNKET KURSMÅL EFTER SØLVPRES

Pandora faldt onsdag, da rekordhøje sølvpriser lagde pres på aktien. Efterfølgende er kursmålet blevet sænket hos amerikanske JPMorgan til 845 kr. fra 900 kr. og hos canadiske RBC til 750 kr. fra 850 kr.

Begge finanshuse fastholder deres neutrale anbefalinger, viser data fra Bloomberg News.

Torsdag ligger smykkeaktien ved luk 0,8 i 699,60 kr.

Servicekoncernen ISS har sikret sig en udvidelse af en kontrakt med en europæisk kunde fra den finansielle sektor. Kontraktudvidelsen lægger omkring 100 mio. kr. oven i aftalen, som bringer den årlige omsætning op på over 300 mio. kr., skriver servicekoncernen torsdag morgen.

ISS-aktien gik dog tilbage med 0,3 pct. til 211,80 kr.

.\\˙ MarketWire

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

3,7
Baseret på 55 anmeldelser

Måske vil dette også interessere dig