Der er lagt op til en negativ åbning på det danske aktiemarked fredag, hvor Genmab vil være i fokus oven på sit kvartalsregnskab torsdag efter børslukketid.
De amerikanske aktier dykkede torsdag efter nye gnidninger mellem USA og Iran, og den tyske DAX-future afspejler, at pessimismen igen har fået overtaget og indikerer negativ åbning i størrelsesordenen 0,8 pct.
Iran beskyldte torsdag USA for at bryde våbenhvilen ved at angribe en iransk olietanker. Ifølge USA's præsident, Donald Trump, gælder våbenhvilen dog stadig. Han omtaler angrebet som "a love tap".
C25-indekset faldt torsdag 0,9 pct. til 1756,38, men er samlet steget 0,2 pct. i løbet af ugen.
Genmab, der faldt 0,6 pct. torsdag til 1758,50 kr., fastholder forventningerne efter første kvartal, der bød på en salgsvækst på 25 pct. til 896 mio. dollar og en driftsindtjening på 180 mio. dollar.
Regnskabet kom efter børslukketid torsdag og sendte aktien baglæns i USA, hvor den amerikanske notering lukkede 2 pct. lavere end slutniveauet i København. Med til historien hører, at amerikanske aktier generelt dykkede torsdag.
Hos AL Sydbank vurderer analytiker Søren Løntoft Hansen ikke, at Genmab-aktien for alvor bør rykke på regnskabet.
- Den skal ikke det store på det. Der kommer nogle vigtige data i år, med Epkinly, Petosemtamab og Rina-S, og det er det, som markedet holder øje med i forhold til potentialet i pipelinen, siger han til MarketWire.
Genmab varsler i øvrigt data fra yderligere et fase 3-studie i år, mens de finansielle forventninger til helåret fastholdes.
NOVO KAN GLÆDE SIG OVER FREMGANG FOR WEGOVY-PILLEN
I samme branche fortsætter Novo Nordisks vægttabstablet, Wegovy-pillen, de positive takter i USA målt på de seneste recepttal.
Novos Ozempic-pille, eller Rybelsus som den før hed, bliver i USA i øvrigt nu tilgængelig i Amazon Pharmacys receptpligtige automater, som fungerer ligesom sodavandsautomater, hvor produktet blot er skiftet ud med medicin. Det skriver branchemediet Endpoints News.
Novo steg torsdag 0,9 pct. til 295,50 og er steget 23 pct. på en måned.
Fra børshusene er der kommet justeringer af Demant og GN.
Demant får hævet kursmålet til 215 kr. fra 200 kr. hos den franske storbank BNP Paribas efter høreapparatselskabets kvartalsopdatering. Anbefalingen er "neutral". Demant steg torsdag 2,6 pct. til 238 efter en markant stigning onsdag oven på kvartalsopdateringen.
GN får sænket kursmålet til 115 kr. fra 128 kr. hos finanshuset DNB Carnegie efter selskabets regnskab for første kvartal og nedjustering af forventningerne til hele året. Anbefalingen er dog fortsat "køb". GN faldt torsdag 6,7 pct. til 96,72 kr.
Chemometec får gentaget sin købsanbefaling, men sænket kursmålet hos DNB Carnegie til 450 kr. mod tidligere 725 kr. Aktien steg torsdag 0,2 pct. til 322,20 kr.
For NNIT er det fortsat trængselstider. Selskabet nedjusterer forventningerne efter et første kvartal, der har udviklet sig dårligere end ventet. Selskabet venter i 2026 nu en omsætningsvækst i faste valutaer i det negative encifrede område og en koncern-EBIT-margin ekskl. særlige poster på 4-7 pct. Tidligere ventede selskabet en omsætningsvækst på 0-5 pct. og en driftsmargin på 6-9 pct.
Aktien faldt torsdag 2 pct. til 45 kr.
MT Højgaard er kommet med regnskab og fastholder årsforventningerne. Aktien faldt torsdag 0,7 pct. til 339 kr.
.\\˙ MarketWire