08. feb. 2024 kl. 09:18
1624 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Aktier/åbning: Mærsk falder massivt fra start og plus til...

Mærsk-aktierne falder fra åbningen torsdag mere end 12 pct. efter rederikoncernens regnskab for 2023.

Trods stigninger til 15 af de 25 aktier i C25 betyder faldet til Mærsk-aktierne, at det samlede indeks efter 15 minutters handel ligger 0,4 pct. lavere i 1879,50.

A.P. Møller-Mærsk dropper sit igangværende aktietilbagekøb og melder samtidig om en svagere prognose end ventet - det bliver styrende for aktien torsdag, sagde senioranalytiker Mikkel Emil Jensen fra Sydbank umiddelbart før åbningen.

Mærsk-aktierne har da også lagt ud med massive fald. Rederiets B-aktie falder 13 pct. 11.200 kr.

SKUFFENDE PROGNOSE

Rederikoncernen sigter efter 1-6 mia. dollar fra driften, EBITDA, i 2024, og her ligger toppen af intervallet en anelse under markedets forventninger.

Det er på trods af, at Mærsk fra starten på året ventes at få medvind fra situationen i Det Røde Hav, hvor der er uro.

- Det er en svag prognose, som er lavere end ventet, og jeg tolker formuleringen omkring Det Røde Hav som om, at det er svært at vide, hvor længe det varer, siger senioranalytikeren.

Hertil har Mærsk besluttet at suspendere det igangværende aktietilbagekøbsprogram, der tidligere var taget under "review".

- Jeg havde regnet med, at de ville fortsætte og så stadig se tiden an, konstaterer Mikkel Emil Jensen.

- Men det tyder på, at de ikke forventer stærke nok pengestrømme til at fortsætte under de markedsomstændigheder, der er, også selvom vi har situationen i Det Røde Hav. Først når situationen er mere normal, kan man se på at genoptage, siger han videre.

I samme branche falder rederiet Norden desuden 5,6 pct. til 340 kr. efter sit regnskab for 2023, som bød på et overskud på 400,1 mio. dollar. Dermed endte selskabet i midten af sin seneste udmeldte prognose på 380-420 mio. dollar.

Men i 2024 venter rederiet et noget lavere overskud efter skat på 150-250 mio. dollar.

- Forventningen er baseret på en høj afdækning i Assets & Logistics, og forventede lavere marginer i Freight Services & Trading sammenlignet med 2023, specielt i de første seks måneder af 2024, skriver Norden i regnskabet.

POSITIVE PENGESTRØMME HOS GN

Investorerne er mere begejstrede for regnskabet fra GN, som stiger 6,9 pct. til 173,50 kr. efter sit regnskab for 2023. Lyspunktet i regnskabet er pengestrømmene, og så har GN leveret en prognose tæt på konsensus, som giver plads til løbende opjusteringer.

Det vurderer investeringsøkonom Per Hansen fra Nordnet.

- GN slutter året godt af på omsætning og cash flow og gældsreduktion, men dårligt på indtjening. En del af den afvigelse skyldes formentlig lagerudsalg på audio produkter.

- Nu gælder det om at levere på målsætningerne. 2024 bliver bedre, men det er først i 2025, at man samlet set vil få det gode indtryk af, hvor langt GN Store Nord kan nå med sine indsatser, skriver Per Hansen.

Alm. Brand har taget brodden af spændingen om forsikringskoncernens årsregnskab ved allerede at fremlægge forventninger til 2024. Koncernen betaler udbytte på 0,55 kr. per aktier, mens aktietilbagekøbsprogrammet forhøjes med 100 mio. kr. til 300 mio. kr.

Alm. Brand stiger fra start 1,0 pct. til 12,48 kr.

BOOZT VENTER VÆKST PÅ 5-15 PCT.

Den svenske internetshop Boozt er aktuel med sit årsregnskab for 2023. Koncernen opjusterede sidst i november forventningerne til 2023 efter en god udviklingen i forbindelse med Black Friday til en omsætningsvækst på 13-15 pct. og et resultat af primær drift på 370-390 mio. svenske kr.

Boozt venter en omsætningsvækst i år på 5-15 pct. og en justeret driftsmargin på 5,2-6,0 pct.

Boozt åbner 7,8 pct. højere i 85,90 kr.

Smykkeselskabet Pandora var onsdag regnskabsaktuel, og det har givet anledning til en hævet anbefaling til "køb" fra "hold" af finanshuset HSBC.

Kursmålet bliver i samme omgang løftet med ikke mindre end 44,4 pct. til 1300 kr. fra 900 kr.

Pandora ligger 1,6 pct. højere i 1041,50 kr.

.\\˙ MarketWire



Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her