03. sep. 2025 kl. 09:23
122 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Aktier/åbning: Ørsted deler investorerne ved åbning

Der er fra handelsstart onsdag fokus på Ørsted, der prøver at finde sit leje i eliteindekset, efter at den amerikanske regering igen er ude efter havvindprojekter og spekulationer om en mulig fusionspartner.

Samlet stiger det danske eliteindeks, C25, fra start med 0,3 til 1663,1.

Dermed hersker der en forsigtig optimisme oven på tirsdagens fald, som også sås i Europa, som følge af blandt andet stigende renter og usikkerhed inden den amerikanske jobrapport fredag.

Men allerede onsdag eftermiddag kan investorerne se frem til de første indikationer på det amerikanske jobmarked i form af Jolts-rapporten.

ØRSTED UNDER PRES

Ørsted investorerne kan onsdag ikke finde ud af, hvilket ben de skal stå på efter modsatrettede nyheder. På den ene side trækker det stemningen ned, at den portugisiske udvikler EDP Renovais onsdag fik at vide, at alle tilladelser givet til selskabets projekt nu vil blive gransket. Det får presset på Ørsteds amerikanske havvindprojekt Sunrise Wind til at stige.

Ørsteds Revolution Wind er allerede omfattet af en stopordre, og det kan nu ikke udelukkes, at det samme sker for Sunrise Wind.

På den anden side trækker spekulationer om en fusion med storaktionæren Equinor op. Ifølge Børsen er det norske selskab klart til at kigge på en mulig fusion med Ørsted.

Derudover har den amerikanske storbank Citi sænket kursmålet for Ørsted til 190 kr. fra 200 kr. I samme ombæring gentager banken anbefalingen "sælg".

Ørsted-aktien åbnede i toppen af C25, men ligger efter godt et kvartes handel nær bunden med et fald på 0,6 pct. til 199,45.

TORM SÆNKET

Rederiet Torm har fået sænket sin anbefaling til "hold" fra "køb" af det norske finanshus Fearnley.

Kurmålet bliver fastholdt på 146 kr., viser data fra Bloomberg News.

Torm -aktien falder 0,6 pct. til 136,90 kr.

I samme branche kan Mærsk notere sig, at de asiatiske konkurrenter inden for containertransport oplever gennemgående fald onsdag, hvor taiwanske Evergreen Marine er eneste selskab i plus.

Mærsk aktien stiger med 0,7 pct. til 13540.

NNIT kommer efter børslukning onsdag med regnskab for andet kvartal. Her ventes i 2025 en organisk omsætningsvækst på 0-5 pct. og en overskudsgrad EBIT, før særlige poster på 7-9 pct.

Selskabet fik tirsdag skåret sit kursmål kursmål hos Danske Bank til 80 kr. fra 90 kr. Banken begrunder det blandt andet med Novo Nordisks reduktion af omkostningsbasen. I 2024 tegnede Novo sig for 11,5 pct. af omsætningen i NNIT.

Onsdag stiger NNIT-aktien marginalt med 0,8 pct. til 62,20 kr.

.\\˙ MarketWire



Rasmus Hall +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:[email protected], www.ritzaufinans.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her