07. aug. 2023 kl. 11:23
246 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Aktier/middag: Bavarian i top efter studieresultater i sv...

Bavarian Nordic er for anden handelsdag i træk i toppen. Mandag skyldes det positive resultater.

Indekstunge Novo Nordisk er også i god form og med til at holde det danske marked oppe. Her er der ingen selskabsspecifikke nyheder som forklaring. De foregående tre handelsdag er aktien dog hver dag faldet mere end 1 pct. Indekstunge Mærsk ligger derimod og svinger mellem plus og minus. Mandag middag falder aktien efter flere analysehuses nedjusteringer af kursmål og/eller anbefalinger som reaktion på fredagens halvårsregnskab.

Svagt faldende europæiske aktiemarkeder sætter sig også i Danmark trods positiv påvirkning fra Novo, mens Mærsk derimod tynger. C25-indekset falder mandag middag med 0,1 pct. til 1755,11.

- Markedet er stadig ferieramt, og det er de få selskabsmeddelelser og regnskaber, der driver markedet mandag, lyder det fra afdelingsdirektør i Sydbank Ole Kjær Jensen.

De fleste reguleringer i C25-aktierne mandag middag er klart under 1 pct.

BAVARIAN TIL VEJRS

Bavarian Nordic topper C25-indekset med en stigning på 4,8 pct. til 156,45 kr., efter at selskabet har luftet positive fase 3-resultater med en vaccine mod febersygdommen chikungunya, der overføres til mennesker via myggestik.

Vaccineselskabet planlægger at ansøge myndighederne i USA og Europa om markedsføringstilladelse i 2024 og håber på en lancering i 2025.

Bavarian overtog rettighederne til vaccinen som led i en handel med amerikanske Emergent Biosolutions i februar i år.

- Ekstern markedsanalyse indikerer, at der er et markedspotentiale på 500 mio. dollar, oplyser Henrik Juuel, finansdirektør i Bavarian, til MarketWire.

NOVO OP EFTER TRE DAGE MED FALD

Novo Nordisk stiger uden større selskabsspecifikke nyheder som forklaring med 2,1 pct. til 1083,80 kr. - den næststørste stigning i C25. En forklaring kunne være at stigningen er en reaktion på de seneste tre handelsdages kursfald.

MÆRSK FALDER EFTER NEDJUSTERINGER

En god håndfuld analyseændringer nedad siden fredagens regnskab sender Mærsk ned. B-aktien falder 1,2 pct. til 12.700 kr.

Blandt andet har både DNB og Danske Bank sænket anbefalingen af Mærsk til "sælg" fra "hold", og hos DNB er kursmålet samtidig skruet ned til 11.500 kr. fra 14.200 kr.

Desuden har både Fearnley, Barclays og ABG Sundal Collier sænket deres kursmål for Mærsk, mens JPMorgan er gået i den modsatte retning og har skruet kursmålet lidt op.

VESTAS I BUND EFTER KONKURRENTNYT

Vindmølleproducenten Vestas er i modvind efter meldinger fra konkurrenten Siemens Gamesa, der har leveret forventninger igen efter tidligere på sommeren at have suspenderet dem grundet indregning af store tab på fejlbehæftede møller fra to af selskabets produktserier.

Umiddelbart vurderes problemerne som selskabsspecifikke og ikke sektorspecifikke.

- Alt det Siemens Energy kommer til at tale om i dag i relation til Siemens Gamesa er dårligdomme, vurderer Sydbanks analysechef, Jacob Pedersen, over for MarketWire.

Han vurderer, dog at Vestas formentlig er et helt andet sted end Siemens Gamesa, hvilket også bør fremgå af regnskabet fra Vestas på onsdag.

Mandag bliver Vestas-aktien dog trukket ned og falder med 2,5 pct. til 175,30 kr. Siemens Energy, der ejer Siemens Gamesa 100 pct. stiger marginale 0,6 pct.

.\\˙ MarketWire



Claus Mikkelsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her