16. okt. 2025 kl. 08:21
110 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Aktier/tendens: Nordea står til plus efter regnskab - fok...

Nordea og Bavarian Nordic står til at komme i fokus på det danske aktiemarked torsdag, efter at førstnævnte har præsenteret regnskab for tredje kvartal, og Bavarians budgivere har hævet buddet på aktierne i selskabet.

Nordea kan ifølge Sydbanks senioranalytiker Mikkel Emil Jensen gå en grøn dag på børsen i møde, efter regnskabet, hvor de fleste poster lander bedre end ventet.

- Jeg tror, at markedet kan have taget lidt forskud på glæderne i lyset af opjusteringer fra konkurrenter. Det kan måske lige tage toppen af det, men alt i alt er der stadigvæk udsigt til en positiv reaktion i dag, vurderer Mikkel Emil Jensen, der dog ikke tør spå en vild optur for aktien i torsdagens marked.

En række gode bankregnskaber fra USA, hvor Morgan Stanley og Bank of America leverede solide resultater, bidrog til at pilen pegede opad onsdag.

Dog er der fortsat fokus på handelskrigen mellem USA og Kina, hvor investorerne kan se udviklingen påvirke stemningen i begge retninger, pointerer Kim Fæster, der er chefanalytiker hos Jyske Bank.

Torsdag steg det danske eliteindeks C25 med 0,9 pct. til 1689,05.

Modsat peger handlen med futures på marginale fald torsdag morgen, hvor det tyske DAX-indeks dykker 0,3 pct. og ligeledes falder det fælleseuropæiske Stoxx 50 0,4 pct.

De tre ledende amerikanske aktieindeks peger torsdag morgen på marginale stigninger i omegnen af 0,1 pct.

NORDEA REGNSKAB SLÅR FORVENTNINGER

Nordens største bankkoncern, Nordea, kom ud af årets tredje kvartal med større nettorenteindtægter og indtjening end ventet. Det fremgår af bankens regnskab for kvartalet torsdag morgen.

Nettorenteindtægterne faldt 6 pct. til 1775 mio.euro, hvilket er over de ventede 1757 mio. euro. Gebyrposten steg 5 pct. til 811 mio. euro mod ventet 789 mio. euro.

Nettooverskuddet blev 1228 mio. euro mod ventet 1152 mio. euro.

Sideløbende leverer Nordea et nyt aktietilbagekøbsprogram på 250 mio. euro samt fastholder forventningerne til hele 2025.

Nordea-aktien steg onsdag 0,8 pct. til 105,50 kr. Samlet er bankaktien steget 35 pct. for året.

BAVARIAN KØBSTILBUD HÆVET

Bavarian kunne efter børslukning onsdag oplyse, at de to kapitalfonde Permira og Nordic Capital har valgt at forhøje tilbudsprisen på aktierne i selskabet med 7 pct. til 250 kr. per aktie fra tidligere 233 kr. per aktie.

Bestyrelsen hos Bavarian Nordic fastholder sin anbefaling om at acceptere det købstilbud.

Det forhøjede bud på aktien i vaccineproducenten kommer i kølvandet af, at den oprindelige tilbudsperiode udløb tirsdag, og med den forhøjede pris får investorerne da også mere tid til at overveje og eventuelt acceptere, da det udløber den 5. november.

ATP og en lang række andre aktionærer var modstandere af det første tilbud. ATP har dog også meldt ud denne gang, at pensionskassen ikke støtter tilbuddet, ligesom flere private investorer ifølge Dansk Aktionærforening formentlig heller ikke vil stille sig tilfreds med 250 kr. per aktie.

Bavarian-aktien steg med 0,7 pct. til 230,50 kr. onsdag.

KURSMÅLSÆNDRINGER TIL BLANDT ANDET NOVO

Udover Nordea og Bavarian kan en håndfuld selskaber herunder NKT, Ørsted og Novo Nordisk, komme i vælten torsdag efter en håndfuld analysenyt.

Kabelproducenten NKT har fået løftet sin anbefaling til "køb" fra "hold", og i samme ombæring fået hævet sit kursmål til 820 kr. fra 600 kr. hos DNB Carnegie. Fremgår det af data fra Bloomberg News.

Onsdag steg NKT-aktien 3,6 pct. til 736,50 kr.

Novo Nordisk har ligeledes fået positivt analysenyt med sig, dog fra lidt sydligere himmelstrøg, efter at den franske investeringsbank BNP Paribas Exane har løftet kursmålet med knap 9 pct.

Kursmålet er blevet hævet til 375 kr. fra 345 kr., fremgår det af data fra Bloomberg News.

Anbefalingen fastholdes på "neutral", hvilket anbefalingen har været siden midten af august, da kursen på aktien lå i 325,90 kr.

Novo-aktien vandt 0,9 pct. onsdag til 363,90 kr.

Ørsted har også fået analysenyt, denne gang fra investeringsbanken Barclays, der onsdag aften har løftet kursmålet med 11 pct. til 120 kr. fra 108 kr.

Anbefalingen fastholdes på negative "undervægt", fremgår det af data fra Bloomberg News.

Ørsted-aktien steg onsdag 1,1 pct. til 120,70 kr.





.\\˙ MarketWire



Rasmus Hall +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:[email protected], www.ritzaufinans.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her