08. nov. 2023 kl. 08:30
68 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Aktier/tendens: Opjustering fra Pandora er højdepunktet p...

Stribevis af regnskaber skyller ind over den danske børs onsdag, hvor investorerne blandt andet skal fordøje tal fra Pandora, Vestas, Ambu, Genmab og Royal Unibrew.

Højdepunktet med tre kvarter til åbningen virker til at være en opjustering fra Pandora og lidt bedre resultater i Vestas end frygtet af markedet.

Blandt sidepapirerne er Lundbeck og NKT regnskabsaktuelle, mens Chemometec tirsdag aften leverede regnskabstal, der vidnede om et hårdt første kvartal af 2023/24.

Udviklingen i udlandet varsler en relativt afdæmpet og muligvis lidt negativ åbning på det danske aktiemarked. Men med så mange regnskaber vil C25-indekset muligvis gå sine egne veje.

Tirsdag lukkede C25-indekset 0,5 pct. lavere end mandag i 1628,01.

TREDJE OPJUSTERING FRA PANDORA

Pandora kan dog muligvis agere lokomotiv efter sin opjustering. Selskabet overrasker positivt på alle poster blandt andet med en omsætning på 5572 mio. kr. mod ventet 5412 mio. kr. blandt analytikere ifølge estimater indsamlet af selskabets selv.

Samtidig opjusterer smykkekoncernen forventningerne til den organiske vækst i år til 5-6 pct. fra tidligere 2-5 pct. Pandora, der tjente 543 mio. kr. på bundlinjen i tredje kvartal mod ventet 524 mio. kr., faldt tirsdag 1,3 pct. til 807,80 kr.

Fra Vestas er der kommet pæne tal for omsætningen og indtjeningen i tredje kvartal, der slår analytikernes forventninger. Driftsresultatet før særlige poster blev 70 mio. euro mod ventet 31 mio. euro.

Ordreindgangen er lidt svagere end ventet, men møllerpriserne er og, og prognosen for 2023 præciseres, så der nu ventes en EBIT. mar 2023gin før særlige poster på 0-2 pct. mod en tidligere prognose, der spændte fra minus 2 til plus 3 pct.

Vestas-aktien faldt tirsdag 3,2 pct. til 157,56 kr. op til regnskabet.

GENMAB OVERRASKER POSITIVT I TOP OG BUND

Genmabs regnskab for tredje kvartal tirsdag efter børslukketid har overrasket positivt målt på såvel omsætningen som bundlinjen, der var påvirket af store valutakursgevinster. Men også omkostningerne var større end ventet, og målt på driftsresultatet var der tale om et resultat nogenlunde på linje med analytikernes forventninger.

Genmab præciserede sin prognose for hele 2023 for såvel omsætning som omkostningerne i toppen af de tidligere prognoseintervaller.

Endelig kunne Genmab fortælle, at lanceringen af selskabets nye kræftmiddel Epkinly er gået bedre end ventet.

Fra børshusene er der efterfølgende blandt andet kommet en løftet anbefaling fra DNB, men også et sænket kursmål fra Goldman Sachs. Genmab steg tirsdag 1,6 pct. til 2033 kr.

AMBU SER VÆKST I 2023/24

Flere af Ambus regnskabstal for fjerde kvartal var på forhånd kendt, og fokus er derfor på prognosen for 2023/24.

Og den er umiddelbart til den svage side sammenlignet med forventningerne i Sydbank.

Ambu venter en organisk vækst på 7-10 pct. og en overskudsgrad (EBIT. mar 2023gin) før særlige poster på 8-10 pct.

Heroverfor står Sydbanks forventning om en prognose om en organisk vækst på 10-13 pct. og en EBIT. mar 2023gin før særlige poster på 9-12 pct.

Ambu faldt tirsdag 0,8 pct. til 71,52 kr.

UNIBREW PÅ VEJ

Unibrew, der først gør status senere onsdag, steg tirsdag 0,5 pct. til 524,60 kr. op til regnskabet.

Blandt sidepapirerne har NKT leveret regnskabstal, men det meste er kendt på forhånd, efter foreløbige regnskabstal i oktober med tilhørende opjustering. Prognosen gentages i onsdagens regnskab. Kabelproducenten faldt tirsdag 1,6 pct. til 351,20 kr.

Fra Lundbeck er der kommet en opjustering af indtjeningsprognosen. Medicinalkoncernen ser nu et justeret driftsresultat før af- og nedskrivninger, EBITDA, på 5,6-5,8 mia. kr. fra tidligere 5,2-5,6 mia. kr.

Indtjeningen i tredje kvartal er større end ventet af analytikere, mens omsætningen halter lidt efter analytikernes prognose. Lundbeck faldt tirsdag 0,4 pct. til 32,10 kr.

SVÆR START FOR CHEMOMETEC

For Chemometec er 2023/24 startet svært.

Omsætningen dykkede ellers i de første tre måneder af det nye regnskabsår til 91,1 mio. kr. fra 113,8 mio. kr.

Men medicoselskabet regner stadig med et salg i hele regnskabsåret 2023/24 på 400-435 mio. kr., mens driftsoverskuddet, EBITDA, stadig ses ende i intervallet 200-220 mio. kr.

I årets første kvartal fik Chemometec et overskud på driften, EBITDA, på 41,5 mio. kr. mod 65,2 mio. kr. i samme periode året før. Aktien, der er faldet over 50 pct. i år, dykkede tirsdag 1,3 pct. til 325,80 kr.

Investorerne vil onsdag tillige forholde sig til regnskaber fra Skako, Gubra, Scandinavian Tobacco Group og Kreditbanken.



.\\˙ MarketWire



Jakob Dalskov +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her