21. jul. 2025 kl. 08:19
94 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Aktier/tendens: Søgelyset rettes mod Lundbeck på ventet s...

Det danske aktiemarked kommer til at koncentrere sig om medicinalkoncernen Lundbeck, der har fået afvist et medikament til behandling af posttraumatisk stressforstyrrelse i USA.

For det samlede marked er stemningen også lidt til den negative side på denne side af Atlanten, hvor de europæiske futures vender den tunge ende nedad, mens de amerikanske futures modsat indikerer stigninger på 0,1-0,2 pct. i New York senere på dagen. Den tyske DAX-future ligger mandag morgen med et tab på 0,4 pct.

Wall Street lukkede med endnu en rekord i Nasdaq-indekset, på en dag uden de store udsving. Og markedet synes fortsat at ignorer de allestedsnærværende toldtrusler fra præsident Donald Trump.

Spørgsmålet er hvor længe det holder, idet ugen byder på en kaskade af regnskaber blandt andet fra de techtunge giganter som Tesla og Googles moderselskab Alphabet.

Et solidt regnskab fra streamingkæmpen Netflix, der overgik alle forventninger, var ikke nok til at få investorerne op at køre.

- Set i lyset af hvordan Netflix blev belønnet for deres regnskab, som faktisk var ok, og som alligevel faldt 5 pct. er det måske ikke underligt at investorer er lidt mere påpasselige, noterer investeringsstrateg Lars Skovgård Andersen fra Danske Bank i et notat mandag morgen.

Alphabet og Tesla aflægger regnskab onsdag.

Mandag er der stort set ingen statistiske data på programmet, idet de amerikanske ledende indikatorer er eneste punkt på dagsordenen.

Det danske C25-indeks endte fredagen med en stigning på 0,7 pct. til 1734,95 og kom dermed pænt igen efter fald over fire ud af de fem foregående handelsdage.

LUNDBECK FIK FDA-NEJ

Lundbeck får tilsyneladende næppe held med at kunne markedsføre topproduktet Rexulti som behandling af posttraumatisk stressforstyrrelse (PTSD) i USA.

Et ekspertpanel under de amerikanske sundhedsmyndigheder, Food and Drug Administration (FDA), har set på midlet som PTSD-behandling ved et møde fredag, og konklusionen blev, at behandlingen ikke er tilstrækkeligt effektiv, med stemmerne 1-10.

Afgørelsen faldt sent fredag aften. Lundbeck var forinden droppet 1,1 pct. til 33,86 kr. på fondsbørsen i København.

GRØNNE AKTIER MULIGVIS I FOKUS

Den norske energikæmpen Equinor har sænket sit ambitionsniveau i forhold til vedvarende energi. Men koncernens topchef vil ikke afvise yderligere opkøb i Ørsted, som Equinor allerede har en ejerandel på 10 pct. i.

Ørsted steg fredag 1,9 pct. til 297,50 kr.

I samme boldgade kan også Vestas få lidt opmærksomhed på ugens første dag. Aktien nød fredag godt af en positiv anbefaling fra JPMorgan og en stor ordre fra USA.

Hos børshuset mener analytiker Akash Gupta blandt andet, at det er tid til at "genbesøge casen" i Vestas.

Aktien steg hele 15,0 pct. fredag til 120,55 kr.

.\\˙ MarketWire



Flemming Kruhøffer +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her