21. nov. 2023 kl. 12:22
180 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Amerikansk byggemarkedskæmpe nedjusterer efter falende gø...

Det amerikanske byggemarkedsselskab Lowe´s nedjusterer forventningerne med henvisning til et fald i salget af gør-det-selv-artikler.

På aktiemarkedet blive nedjusteringen taget ilde op af investorerne, der sender aktien 6,1 pct. lavere i tirsdagens formarked.

Salget er dykket 13 pct. i det forskudte tredje kvartal til 20,47 mia. dollar, hvilket skuffer i forhold til analytikerprognosen på 20,91 mia. dollar.

Det sammenlignelige salg skuffer også ved at falde 7,4 pct. mod et ventet fald på 4,9 pct. Tilbagegangen tilskrives fald i salget af gør-det-selv-artikler, hvilket delvist blev opvejet af et positivt salg til professionelle kunder.

Driftsmarginen på 13,2 pct. er helt på linje med analytikerprognosen.

For regnskabsåret 2023/24 nedjusteret forventningerne til det sammenlignelige salg til et fald på 5 pct. fra tidligere ventet en reduktion i salget på 2 til 4 pct. Her lød analytikerkonsensus på en tilbagegang på 3,4 pct.

Prognosen for det samlede salg skæres også med 1-3 mia. dollar til cirka 86 mia. dollar mod ventet 87,59 mia. dollar, mens forventningerne for driftsmarginen skæres til 13,3 pct. fra 13,4-13,6 pct.





.\\˙ MarketWire



Jakob Due Jakobsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her