24. jun. 2024 kl. 15:39
129 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Amerikansk firma køber fragtmægler af UPS: Begge aktier s...

Det amerikanske transportfirma UPS sælger fragtmæglervirksomheden Coyote Logistics til den teknologibaserede mæglervirksomhed RXO.

Det sker i en transaktion til 1,025 mia. dollar svarende til 7,1 mia. kr.

Aftalen bliver positivt modtaget af investorerne på både på køber- og sælgersiden.

I den indledende handel mandag på børsen i New York stiger UPS med 0,7 pct., og RXO-aktien brager i vejret med 11,3 pct. fra start.

- Beslutningen om at Coyote Logistics-forretningen giver mulighed for et endnu større fokus på vores kerneforretning, siger Carol B. Tomé, administrerende direktør hos UPS, i en meddelelse.

Chicago-baserede Coyote Logistics administrerer omkring 10.000 transporter om dagen med et netværk af over 10.000 transportører.

.\\˙ MarketWire



Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her