13. jun. 2024 kl. 06:33
65 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Asien: Elbilproducenter trækker op i let positivt marked ...

De japanske og kinesiske aktier holdes torsdag morgen tilbage i et ellers overordnet positivt asiatisk marked, der er hjulpet på vej af onsdagens lavere end ventede inflationstal fra USA.

Det giver lavere bekymringer om, at den amerikanske centralbank, Federal Reserve, vil holde pengepolitikken stram i meget lang tid endnu, og det er samtidig godt for de rentefølsomme teknologiaktier, der ligger godt til torsdag og er med til at holde markedet oppe.

- Så længe yderligere renteforhøjelser er taget af bordet, kan markedet fortsætte med at søge trøst i det nuværende miljø, siger Yeap Jun Rong, der er markedsstrateg hos IG Asia, til Bloomberg News.

I Japan sendes aktierne dog ned, idet investorerne udviser forsigtighed før rentemødet hos Bank of Japan fredag, ligesom faldende renter efter meldingerne fra USA onsdag rammer finansaktierne.

Nikkei-indekset falder med 0,1 pct., og Topix-indekset bakker 0,5 pct.

I Kina falder Shanghai-indekset med 0,3 pct., og CSI-indekset går 0,4 pct. tilbage.

I Hongkong er der dog fremgang til Hang Seng-indekset, som stiger 0,5 pct. på baggrund af stærke præstationer fra teknologiselskaberne, der nyder godt af de faldende renter.

Og på stort set alle andre større asiatiske markeder er der også moderate plusser at spore.

Fremgang er der desuden også til de kinesiske elbilproducenter, idet analytikere ifølge Bloomberg News vurderer, at den foreslåede ekstratold fra EU er overkommelig for selskaber med en stærk omkostningsstruktur og -kontrol.

Og dem er der flere af i sektoren, lyder det fra analytikerne.

Eksempelvis stiger BYD (Build Your Dreams) med 7,4 pct.



#

Indeks                   Udvikling (%)

--------------------------------------

Nikkei 225                        -0,1

Topix                             -0,4

Hongkongs Hang Seng                0,5

China Shanghai Composite          -0,3

China CSI 300                     -0,4

Taiwan Taiex                       1,1

Sydkoreas Kospi                    1,3

Indiens BSE Sensex                 0,3

Singapores STI                     0,4

Sydney ASX 200                     0,5

--------------------------------------

#

Indeksværdi klokken 06.15.

.\\˙ MarketWire



Mikkel Brix Kvols +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her