05. maj 2025 kl. 06:32
74 visninger

Asien: Tynd helligdagshandel med fokus på nyt om handelskrig

Den asiatiske aktiehandel rykker marginalt på sig mandag morgen, da de største markeder, Kina, Sydkorea og Japan holder helligdagslukket. De øvrige åbne markeder er samtidig præget af små udsving, mens investorerne afventer nyt om handelsspændingerne mellem USA og Kina.

Fra Kina lød det fredag, at man kiggede på muligheden for handelssamtaler med USA. Trump-administrationen har også rakt ud til Kina for at indlede dialog, skrev flere medier i sidste uge.

Det mindskede bekymringerne for yderligere eskaleringer, men investorerne har fortsat brug for klare tegn og officielle udmeldinger om toldforhandlinger, skriver Investing.com.

Det toneangivende Morgan Stanley Asia-Pacific-indeks ligger til en fremgang på 0,5 pct. med få timers handel igen på de få børser, som holder åbne mandag.

Det australske ASX-200-indeks falder med 0,7 pct. I Taiwan er Taiex-indekset omvendt i minus med 0,9 pct., og det førende indeks i Indien, BSE Sensex, stiger 0,4 pct.



#

Indeks                   Udvikling (%)

--------------------------------------

Nikkei 225                      Lukket

Topix                           Lukket

Hongkongs Hang Seng             Lukket

China Shanghai Composite        Lukket

China CSI 300                   Lukket

Taiwan Taiex                      -0,9

Sydkoreas Kospi                 Lukket

Indiens BSE Sensex                 0,4

Singapores STI                     0,1

Sydney ASX 200                    -0,7

--------------------------------------

#

Indeksværdi klokken 06.15.

.\\˙ MarketWire



Frederik Olling Milbæk +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:[email protected], www.ritzaufinans.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her