10. jan. 2024 kl. 08:36
35 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

B&O Q2: Voksende indtjening på trods af et fald i omsætni...

I andet kvartal havde Bang & Olufsen, B&O, en lavere omsætning sammenlignet med sidste år. Alligevel har selskabet en højere bundlinjen, efter en bruttomargin, der er blevet væsentligt forbedret.

Det fremgår af selskabets regnskab onsdag morgen.

Omsætningen endte på 700 mio. kr. mod 859 mio. kr. i samme periode sidste år. Omsætningen er faldet i alle B&O´s regioner, men størst er faldet i den amerikanske forretning, der går tilbage med 31 pct.

Men selskabet endte med en forbedret bruttomargin på 53,1 pct. mod 44,4 pct.

- Vi er glade for at kunne rapportere endnu et kvartal med en forbedret bruttomargin og positiv indtjening. Det var en rekordhøj bruttomargin og tredje kvartal i træk med en bruttomargin på over 50 pct., siger Kristian Teär, der er administrerende direktør, i regnskabet.

Indtjeningen voksede i andet kvartal, og driftsresultatet før særlige poster (EBIT) endte på 21 mio. kr. mod 14 mio kr. i andet kvartal 2022/23. På bundlinjen havde selskabet et overskud på 8 mio. kr. mod et overskud på 3 mio. kr. sidste år.

- Dette viser, at vi har en robust virksomhed og gør fremskridt med nøgleprioriteter i overensstemmelse med vores strategi. Vi er dog ikke tilfredse med omsætningsudviklingen i dette kvartal, fortsætter topchefen.

I regnskabet fremgår det, at udviklingen i den kinesiske økonomi har spillet en vigtig rolle i omsætningsfaldet i forretningen i Asien og Stillehavsområdet, APAC. Omsætningen i Kina faldt 24,5 pct.

Derudover har B&O også trukket sig fra flere "multibrand-butikker" som et led i selskabets strategi om at blive et mere luksuriøst brand.

B&O har i andet kvartal også åbnet to nye flagskibs-butikker i New York og London som et led i den nye strategi.

B&O fastholder sine forventninger om en omsætningsvækst mellem 0 pct. og 9 pct. og en EBIT. mar 2024gin før særlige poster i intervallet 0 pct. og 6 pct.

Frie pengestrømme ses i spændet -50 til 100 mio. kr.

Men selskabet venter nu, at omsætningsvæksten og frie pengestrømme vil lande i den lave ende af forventningerne.

Tabel for Bang & Olufsens regnskab for andet kvartal 2023/24:

#

Mio. kr.                  Q2 2023/24 Q2 2022/23

-----------------------------------------------

Nettoomsætning                   700        859

Omsætningsvækst i lokale         -16          2

valutaer (pct.)

Bruttomargin (pct.)             53,1       44,4

EBITDA                            78         67

EBIT f.s.p.                       21         14

EBIT                              17         13

EBIT. mar 2024gin f.s.p. (pct.)          3        1,6

EBIT. mar 2024gin (pct.)               2,4        1,5

Resultat før skat                  5          2

Nettoresultat                      8          3

-----------------------------------------------

#

Bang & Olufsens forventninger til 2023/24:

#

Mio. kr.                       Ved Q2 2023/24 Ved Q1 2023/24

------------------------------------------------------------

Omsætningsvækst (pct.)    I den nedre ende af   0 til 9 pct.

                                 0 til 9 pct.

EBIT. mar 2024gin f.s.p. (pct.)        0 til 6 pct.   0 til 6 pct.

Frie pengestrømme         I den nedre ende af    -50 til 100

                                  -50 til 100

------------------------------------------------------------

#

.\\˙ MarketWire



(Redaktion +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk)

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her