17. nov. 2025 kl. 10:11
43 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Carlsberg overvejer salg af en del af sin asiatiske forre...

Carlsberg rygtes at overveje et salg af en del af sin asiatiske forretning. Japanske Sapporo ses som topkandidat til at foretage købet, skriver Bloomberg News med henvisning til anonyme kilder..

Det danske bryggeri ligger ifølge kilderne i forhandlinger med det japanske selskab, som hælder til at erhverve en minoritetsandel i den asiatiske forretning.

Salget fortsætter muligvis ikke, hvis der ikke kan opnås enighed om ejerforholdet og andre vilkår.

Den mulige aftale stemmer overens med Sapporo Holdings strategi om at styrke sin kerneforretning efter at have solgt ejendomsaktiviteter.

Sapporo Breweries, et datterselskab af Sapporo Holdings, annoncerede i 2023 et partnerskab med Carlsberg om produktion og salg af Sapporo-øl i Hong Kong, Singapore og Malaysia.

Ved at udvikle dette til en kapitalalliance sigter Sapporo mod bedre at udnytte Carlsbergs salgsnetværk og øge salget af sine øl i Asien.

.\\˙ MarketWire



Jakob Due Jakobsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her