19. mar. 2024 kl. 10:17
168 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Centralbankdirektør: ECB vil have "langt mere data" ved r...

Den Europæiske Centralbank vil have langt mere viden om den økonomiske tilstand i eurozonen, når centralbankens direktører holder rentemøde i juni.

Det siger Luis de Guindos, der er næstformand i Den Europæiske Centralbank, ECB, ved et arrangement i Madrid, Spanien ifølge Bloomberg News.

Her fastslår den tidligere spanske finansminister, at ECB i juni vil have "langt mere data" til at vurdere retningen for pengepolitikken.

- Markedets holdninger er meget optimistiske om, at vi får en blød landing, og at inflationen fortsat vil aftage, siger han og fortsætter:

- Men der kan være en anden situation, der fører til en mere drastisk justering.

ECB ventes i juni at sænke sin indskudsrente fra det nuværende niveau på 4,0 pct. Nogle medlemmer af ECB´s styrelsesråd som græske Yannis Stournaras har dog talt for, at renten bliver sænket inden.

.\\˙ MarketWire



Morten Frederik Heltoft +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her