13. sep. 2024 kl. 07:20
122 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Chemometec/Nordea: Sænker til "sælg" efter regnskab

Chemometec har fået sat sin anbefaling ned til "sælg" fra "hold" af Nordea efter regnskabet for 2023/24, der blev offentliggjort sent onsdag.

Kursmålet fremgår ikke af Bloomberg News.

Selskabet, der laver udstyr til celletælling, kunne onsdag berette, at det netop overståede skæve regnskabsår var et udfordrende et. Men Chemometec lover aktionærerne fremgang i det nye regnskabsår.

Her lyder prognosen fra selskabet på en omsætning i niveauet 435-450 mio. kr. og et driftsresultat (EBITDA) på 216-223 mio. kr.

Prognosen peger derfor i retning af en vækst i salget på 7-11 pct., mens fremgangen i driftsresultatet anslås at blive 16-20 pct.

Chemometec-aktien steg torsdag 0,2 pct. til 429,60 kr.





.\\˙ MarketWire



Jakob Due Jakobsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her