09. apr. 2025 kl. 08:25
117 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Danmark: Faldende eksport giver lavere betalingsoverskud ...

Overskuddet på betalingsbalancens løbende poster i Danmark faldt i februar til 30,6 mia. kr. fra 35,4 mia. kr. i årets første måned, viser tal fra Danmarks Statistik onsdag morgen.

Tallet for januar er revideret fra tidligere oplyst 33,9 mia. kr.

- I februar lå overskuddet på betalingsbalancens løbende poster på 30,6 mia. kr., hvilket er 4,7 mia. kr. mindre end i januar, hvor overskuddet var på 35,3 mia. kr. Overskuddet på varehandel faldt 5,0 mia. kr. i februar som følge af et fald i eksporten, mens overskuddet på tjenester steg 0,2 mia. kr., skriver Danmarks Statistik om tallene.

Selv om tallene for februar endnu ikke inkluderer effekten af den toldkrig, som USA´s præsident, Donald Trump, i de efterfølgende måneder har iværksat, er det alligevel værd at bide mærke i, at et klart fald i eksporten til USA spiller ind i tallene for februar.

- Det er ikke mindst vareeksporten til USA, der falder. Hvad enten man ser på varer, der krydser grænsen, eller dem, der er fremstillet uden for Danmark, er eksporten til USA faldet ganske markant siden december - den fysiske eksport fra Danmark er mere end halveret siden december, skriver Las Olsen, der er cheføkonom hos Danske Bank, i en kommentar.

- Det kan selvfølgelig ikke være de nye toldforhøjelser, der spiller ind i tallene for februar, men det er en mulighed, at virksomhederne skyndte sig at få eksporteret så meget som muligt, inden Trump kom til magten, fortsætter han.

.\\˙ MarketWire



Mikkel Brix Kvols +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her