10. okt. 2023 kl. 08:05
311 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Danmark: Inflationen rammer laveste niveau siden februar ...

De danske forbrugerpriser steg i september med 0,9 pct. på årsbasis, viser tal fra Danmarks Statistik.

Dermed er inflationen aftaget væsentligt, da årsstigningstakten for forbrugerpriserne måneden forinden var 2,4 pct.

- Det er den laveste årsstigning i forbrugerprisindekset siden februar 2021, hvor årsstigningen var 0,6 pct., skriver Danmarks Statistik.

- Den lavere inflation i september i forhold til sidste måned skyldes især prisændringer på elektricitet, gas og leje af sommerhus, lyder forklaringen videre.

På månedbasis faldt forbrugerprisindekset med 0,3 pct. i september i forhold til august, viser statistikken tirsdag.

Kerneinflationen, der fraregner prisudviklingen på energi og fødevarer, aftog i september til 3,7 pct. fra 4,2 pct. måneden før. Her er det også prisændringer på leje af sommerhus foruden nye biler, der trækker kerneinflationen ned.

.\\˙ MarketWire



Morten Frederik Heltoft +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her