31. jul. 2023 kl. 08:09
245 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Danmark: Ledigheden var uændret 2,8 pct. i juni

Arbejdsløsheden i Danmark, målt på bruttoledigheden, var på 2,8 pct. i juni, hvilket er uændret i forhold til måneden før.

Det viser tal fra Danmarks Statistik.

Nettoledigheden lå samtidig på 2,4 pct. i juni, hvilket er samme niveau som måneden forinden.

Statistikken viste et fald i det samlede antal bruttoledige på 300 til 82.000 personer fra maj til juni. Tallet er sæsonkorrigeret.

- Ledighedsprocenten har hermed ligget uændret på 2,8 pct. af arbejdsstyrken de seneste seks måneder. Det lille fald fra maj til juni kan henføres til færre aktiverede ledige, skriver Danmarks Statistik og tilføjer, at faldet skyldes et resultat af flere dagpengemodtagere og færre kontanthjælpsmodtagere.

Bruttoledigheden omfatter både registrerede ledige og aktiverede dagpenge- og arbejdsmarkedsparate kontanthjælpsmodtagere.

.\\˙ MarketWire



Amalie Dinesen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her