22. apr. 2024 kl. 08:20
120 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Danmark/DE: Lille fald i forbrugertilliden trods lav infl...

Til trods for den lave inflation og de høje lønstigninger fastholdt forbrugertilliden i Danmark det bemærkelsesværdigt lave niveau i april.

Det skriver seniorøkonom Kristian Skriver fra Dansk Erhverv mandag morgen, efter at tal fra Danmarks Statistik har vist et fald i forbrugertilliden til minus 8,6 i april fra minus 7,6 pct. i marts.

- Den lave inflation og de høje lønstigninger burde give grobund for optimisme blandt forbrugerne, men det er desværre ikke billedet i øjeblikket, skriver Kristian Skriver, der fortsætter:

- Det skyldes i høj grad, at de høje prisstigninger de seneste par år stadig kan mærkes i budgettet, hvor købekraften endnu ikke er helt genoprettet. Dertil lægger de høje renter en dæmper på budgettet hos mange familier.

Der er dog mere positive tider i vente for forbrugerne, vurderer seniorøkonomen, der forventer en genopretning af købekraften i løbet af i år, og at forbrugernes optimisme derfor vil blive bedre mod slutningen af året.

.\\˙ MarketWire



Jakob Due Jakobsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her