11. jun. 2025 kl. 10:59
66 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Demant-topchef efter historisk opkøb: "En unik vækstmulig...

Opkøbet af den store tyske høreklinikkæde Kind er en "unik vækstmulighed" for den danske høreapparatkæde Demant, som havde en stor ambition om at øge sin markedsandel af egne butikker i Tyskland.

Det siger Demants administrerende direktør, Søren Nielsen, efter opkøbet for cirka 5,2 mia. kr., som er den største opkøbstransaktion i koncernens historie.

- Det her er en helt unik vækstmulighed for Demant, og den er vi meget glade for, at vi er lykkedes med, siger Søren Nielsen på en telekonference for pressen efter annonceringen af opkøbet onsdag morgen.

Kind betegnes af Demant som en af verdens førende detailhandlere af høreapparater med ca. 650 høreklinikker, heraf 600 i Tyskland.

For Demant har det været noget af en stor lækkerbisken, at familiedrevne Kind kom til salg. Det er en mulighed, som man har gjort sig overvejelser omkring, lader Søren Nielsen forstå.

- Kind er jo en af de få store organisationer i verden, og det er klart, at det er noget, man har gjort sig refleksioner over, hvis den mulighed skulle komme en dag, siger Søren Nielsen.

Demant har samtidig haft et langt partnerskab med virksomheden og kendte derfor Kind godt på forhånd.

- Derfor har der heller ikke været nogen tvivl om, at skulle muligheden byde sig en dag, så ville vi se meget positivt på det. Det er jo ikke en garanti for noget som helst, men det ville vi.

- Opkøbet passer utrolig godt ind i vores overordnede strategi, og også den seneste ambition om at øge vores andel i Tyskland af egne butikker, fortæller Søren Nielsen.

GÆLD STIGER

Det store opkøb, som finansieres med lånefaciliteter, betyder, at Demants gældsgearing kommer til at stige til 3,5 gange indtjeningen, når transaktionen gennemføres.

Koncernen vil prioritere at nedbringe gearingen til sit gearingsmål på 2,0-2,5 og forventer at vente tilbage til målintervallet inden for 18-24 måneder efter købets gennemførelse.

Derfor suspenderer Demant også sit nuværende aktietilbagekøbsprogram.

- Vi har et stærkt cashflow, og det bliver stærkere af at købe Kind, da Kind også har et positivt cashflow, siger Søren Nielsen på spørgsmålet om, hvornår selskabet igen vil være klar til at foretage udlodninger til aktionærerne.

- Vi forventer at komme ned på en gearing på de her 2-2,5 gange indtjeningen inden for 18-24 måneder. Den nøjagtige timing vil jeg ikke kommentere på, men når det sker er det naturligt, at et aktietilbagekøb genopstår.

- Det er sådan, vi altid gør med den overskudslikviditet, vi har. Når vi har investeret i virksomheden og lavet nødvendige opkøb, så har vi tradition for at lave aktietilbagekøb, når vi ellers er i det gældsniveau, vi vil. Der er ingen ændring til den grundlæggende politik, siger Søren Nielsen.

Prisen for Kind på 700 mio. euro afspejler ifølge Demant-topchefen, at der er tale om en "meget stabil og veldrevet virksomhed, som i sig selv har en god indtjening."

OVER 4500 KLINIKKER

Med opkøbet kommer Demant op på at eje 900 høreklinikker i Tyskland, da Demant i forvejen ejede over 300 klinikker i landet. Dermed har Demant på globalt plan mere end 4500 høreklinikker.

Selvom Kind er et historisk stort opkøb kan der ifølge Søren Nielsen "sagtens komme nogle mindre opkøb rundt omkring" senere i 2025.

- Der kommer ikke noget i Tyskland, så længe myndighedsgodkendelserne pågår, sådan er reglerne. Men i resten af verden er det en naturlig del af at udvide sit netværk, at man hele tiden køber mindre virksomheder op i et eller andet omfang, siger Søren Nielsen.



Med opkøbet kommer Demants høreapparatprodukter naturligvis til at stå stærkere i Kinds butiksnetværk.



- Som det er helt generelt, når vi køber op, så vil vi være sikre på, at brugerne går hjem med det bedste produkt, der er, og de produkter, vi selv udvikler, har vi klart en opfattelse af er blandt de bedste i verden.

- Så det kommer til at fylde mere i det sortiment, man tilbyder, og det er vi glade og stolte over, at det gør. Der vil stadig være mulighed for også at få andre typer af modeller, hvis der er noget, der til det enkelte høretab af en eller anden grund måtte passe bedre, siger Søren Nielsen.

.\\˙ MarketWire



Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her