19. jan. 2024 kl. 16:25
299 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

DSV er i mål med godkendelser til saudisk projekt

Transportkoncernen DSV er rykket et skridt tættere på sit omdiskuterede projekt i Saudi-Arabien.

Det danske selskabet har nu indhentet alle relevante myndighedsgodkendelser for at indgå et joint venture med saudiske Neom, som står bag projektet.

Nu afventes de sidste detaljer for, at selskabet kan få udstedt licenser til offentlig drift i Saudi-Arabien, og det ventes at falde på plads i andet kvartal 2024, skriver DSV i en meddelelse fredag.

Tidligere på ugen oplyste DSV, at EU havde givet grønt lys.

Neom er et større saudiarabisk projekt, der omhandler opførelsen af en ørkenby, og som er blevet kritiseret i forhold til menneskerettigheder og klimaet.

DSV har investeret 10 mia. dollar i joint venturet og ejer som følge deraf 49 pct. af det fælles selskab med Neom.

.\\˙ MarketWire



Trine Vestergaard +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her