16. dec. 2024 kl. 06:34
153 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

DSV/Citi: Ser kurspotentiale på 50 pct. - GENT

Kursmålet for aktien i DSV er fredag blevet løftet markant med 59 pct. til 2300 kr. fra førhen 1450 kr. af den amerikanske investeringsbank Citi.

Det fremgår af data fra Bloomberg News.

Anbefalingen af aktien fastholdes på "køb" af analytiker Sathish Sivakumar. Det nye kursmål indikerer da også et potentiale på næsten 50 pct. i forhold til lukkekursen fredag, da aktien steg marginalt til 1541,5 kr.

Citi har haft en købsanbefaling af aktien i DSV siden februar 2020, da kursen på aktien lå i 743,4 kr.

Der er registreret 22 finanshuses anbefalinger af aktien i DSV, ifølge Bloomberg News. Heraf er 21 positive, en enkelt er neutral, og ingen er negative.

Det gennemsnitlige kursmål er samtidig på 1807 kr., hvilket peger i retning af et kurspotentiale på 17 pct.

.\\˙ MarketWire



Redaktion +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her