04. jul. 2024 kl. 15:08
98 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

ECB´s cheføkonom lufter bekymringer over høj inflation sk...

Den Europæiske Centralbank, ECB, er fortsat ikke overbevist om, at prispresset i eurozonen er fuldt inddæmmet. Det er budskabet fra centralbankens cheføkonom, Philip Lane, skriver Bloomberg News.

Lane, der også er medlem af ECB´s styrelsesråd, peger på, at særligt inflationen, der skabes inden for EU´s grænser, stadig er for høj.

- Det, vi hovedsagligt kan påvirke, er den indenlandske inflation, fordi europæiske virksomheders mulighed for at hæve priserne afhænger af pengepolitiske forhold, siger Lane og fortsætter:

- Det er grunden til, at vi stadig har visse bekymringer. Den indenlandske (inden for EU, red.) inflation er lavere end toppen omkring årsskiftet, men stadig omkring 4 pct.

Vurderingen kommer, efter at ECB-chef Christine Lagarde ifølge Bloomberg har signaleret, at det formentlig er for tidligt at sænke renten igen på mødet den 18. juli.

Ved mødet i starten af juni sænkede ECB sin indskudsrente for første gang i næsten fem år. Rentenedsættelsen var på 25 basispoint til 3,75 pct.

Blandt økonomer ventes yderligere en til to rentenedsættelser i år.

.\\˙ MarketWire



Jakob Dalskov +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her