18. jan. 2024 kl. 10:14
108 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

ECB´s spidser signalerer første rentenedsættelse omkring ...

Den første rentenedsættelse fra Den Europæiske Centralbank, ECB, kan meget vel komme til juni. Det skriver Bloomberg News på baggrund af de seneste signaler fra Den Europæiske Centralbanks, ECB´s, spidser. Meldingerne konvergerer mod, at den første lempelse oven på en lang periode med pengepolitiske stramninger netop kommer til den tid.

Efter det seneste rentemøde i ECB i december lød meldingen ellers, at bankens beslutningstagere end ikke havde drøftet en rentenedsættelse.

Men siden har en række af bankens beslutningstagere indikeret, at de er åbne over for at sænke renten i løbet af juni.

Blandt andet indikerede ECB-chef Christine Lagarde tirsdag, at en rentenedsættelse kan være på vej.

Det skete i et interview med Bloomberg News under topmødet World Economic Forum i Davos i Schweiz. Her blev hun spurgt, om der kan være flertal i centralbanken for en rentenedsættelse til sommer, givet at adskillige beslutningstagere netop har signaleret en sådan timing.

- Jeg vil også sige, at det er sandsynligt.

- Men jeg bliver nødt til at tage forbehold, for vi siger også, at vi er dataafhængige, og der hersker stadig en grad af usikkerhed, og nogle faktorer er ikke fastforankrede, hvor vi ønsker at de skal være, lød svaret.

Meldingen har vakt opsigt i den hollandske bank ING, hvor cheføkonom Carsten Brzeski netop peger på juni som et meget sandsynligt tidspunkt for en lempelse.

Tidligere denne uge har også Joachim Nagel, chefen for den tyske centralbank, Bundesbank, sagt, at sommerferien kan være et godt tidspunkt at overveje en justering.

På finansmarkederne har ugens meldinger fra Davos dæmpet forventningerne til antallet af rentenedsættelser fra ECB i år.

Markedet venter nu, at indskudsrenten på i dag 4 pct. vil være sænket med 136 basispoint ved årets udgang. Dermed læner finansmarkedet mod fem rentenedsættelser af 25 basispoint i år mod seks nedsættelser så sent som i sidste uge, skriver Bloomberg.

.\\˙ MarketWire



Jakob Dalskov +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

1
Baseret på 1 anmeldelser

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her