16. jun. 2025 kl. 17:46
93 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Europa/aktier: Grøn start på ugen med Entain og Kering i top

De europæiske aktier lukkede mandag i grønt, idet investorerne vurderede, at de økonomiske konsekvenser af konflikten mellem Israel og Iran vil blive begrænset til Mellemøsten.

Kering var blandt de største vindere på rygter om, at den franske luksusvarekoncern vil ansætte Renaults topchef.

Det fælleseuropæiske Stoxx 600-indeks steg 0,4 pct. til 546,91 efter fem dage i træk med fald. Fredag blev det til ugens største fald på 0,9 pct.

- Geopolitiske spændinger kræver ofte enorme menneskelige omkostninger, men de har typisk kortvarige konsekvenser for de finansielle markeder og har en tendens til at blive mødt med en "flugt til sikkerhed"-reaktion samt en stigning i råvare- og oliepriserne, siger Charles-Henry Monchau, CIO hos Banque SYZ i Genève, ifølge Bloomberg News.

Søndag meddelte Renault, at Luca de Meo har valgt at træde tilbage "for at påtage sig nye udfordringer uden for bilsektoren", og den franske avis Le Figaro skriver efterfølgende, at italieneren er blevet udpeget som ny topchef i Kering, som blandt andet står bag luksusbrands som Gucci, Yves Saint Laurent og Balenciaga.

Kering-aktien steg 11,8 pct., mens Renault dykkede 8,7 pct. Sidstnævnte er også ramt af rygter om, at Nissan planlægger at reducere sin ejerandel i Renault.

Den britiske gamblingkoncern Entain, som står bag en række spilsider som Ladbrokes, steg 15,3 pct. mandag. Det sker, efter at BetMGM, som Entain ejer sammen med amerikanske MGM Resorts, har opjusteret sine forventninger til året.

De mindskede geopolitiske spændinger var med til at understøtte bankaktierne med plusser på 3,9 pct. til spanske Santander og 3,4 pct. til italienske Unicredit.

.\\˙ MarketWire



Jakob Due Jakobsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her