12. aug. 2025 kl. 13:05
79 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Europa/aktier: Mærsk hægter sig på europæisk top på told-...

En kinesisk/amerikansk våbenhvile giver lidt ro på de store europæiske børser tirsdag middag. At våbenhvilen er forlænget med 90 dage bidrager til at forbedre stemningen, mens investorerne venter på amerikanske inflationsdata senere tirsdag.

Det brede europæiske Stoxx-600 indeks har i middagshandlen skiftet et plus ud til et uændret niveau, mens det tyske DAX-indeks afviger og falder 0,5 pct., efter at der tirsdag formiddag er landet negative tal fra de tyske finansielle aktører, der er mere skeptiske i forhold til den økonomiske udvikling i Tyskland, end økonomer havde forudset.

Våbenhvilen afværger trecifrede toldsatser på hinandens og varer indtil 10. november og bygger fundamentet for et møde mellem den amerikanske præsident, Donald Trump, og hans kinesiske modstykke, Xi Jinping, senere på året.

- Det faktum, at de stadig forhandler, og at der synes at være vilje fra begge sider, er vigtigt. Jeg synes, det er gode nyheder for verdensøkonomien, siger Neil Birrell, investeringschef hos Premier Miton Investors til Reuters.

- Vi fejrer, at tingene ikke er så dårlige, som de kunne have været, hvilket er den måde, markedet til tider fungerer på, siger han.

Også håbet om en fredsaftale i Ukraine har løftet de europæiske aktier de seneste dage.

BRITISK SELSKAB I TOP - MÆRSK HÆGTER SIG PÅ

Helt i toppen af Stoxx 600 ligger det britiske industriselskab Spirax med et plus på 12,4 pct. efter et bedre end ventet regnskab på de fleste poster.

Danske Mærsk hægter sig på udbryderfeltet med et plus til B-aktrien på 5,9 pct. Der er ikke selskabsspecifikt fremme om rederigiganten - men den forlængede toldpause mellem USA og Kina rykker også de de asiatiske containerrederier i plus.

AMERIKANSK INFLATION I SIGTE

Hen på eftermiddag er det de amerikanske inflationstal, der vil tage investorernes fokus. Inflationen i juli ventes at gå op i et lidt højere gear. Og det kan få den amerikanske centralbank til at holde igen med rentenedsættelser.

Økonomer ventes særligt at holde øje med kerneinflationen, der fraregner fødevare- og energipriser. Der ventes en prisstigningstakt på 3 pct. mod 2,9 pct. i juni, hvilket vil være den højeste kerneinflation siden januar.

.\\˙ MarketWire



Charlotte Mackeprang +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail:[email protected], www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her