f
09. sep. 2025 kl. 12:48
50 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Europa/aktier: Storfusionen sender minesektoren til vejrs

Råvaresektoren er i hopla på det europæiske aktiemarked tirsdag, efter at britiske Anglo American og canadiske Teck Resources er gået ind på at lade sig smelte sammen i en de største fusioner i branchen i mere end et årti.

Også i Italien er der bryllup i banksektoren, mens Saab falder oven på en negativ anbefaling fra britiske Barclays.

Det paneuropæiske Stoxx 600-indeks ligger ved 12.30-tiden beskedne 0,1 pct. højere.

Minesektoren trækker ellers massivt op med en stigning til Anglo American på 9,6 pct. oven på fusionen med Teck Resources.

Det fortsættende selskab får navnet Anglo Teck Group og bliver en verdens største kobberproducenter, hvis sammenlægningen godkendes af myndighederne.

Anglo betaler 1,3301 aktie for én aktie i Teck, svarende til en præmie på 17 pct. for det canadiske mineselskab. Herudover får Anglo Americans aktionærer, der vil sidde på 62,4 pct. af det samlede selskab, udbetalt et ekstraordinært udbytte på 4,5 mia. dollar forud for fusionen.

Blandt de øvrige råvareaktier stiger også Glencore med 4,5 pct. Antofagasta ligger 2,2 pct. højere, og svenske Boliden stiger 1,4 pct.

ITALIENSK BANKFUSION

I Italien er verdens ældste bank, Banca Monte dei Paschi di Siena, strøget i vejret med 3 pct. efter, at den indgået en aftale om køb af majoriteten i investeringsbanken Mediobanca.

Dermed fortsætter konsolideringsbølgen i den italienske banksektor, hvor også kæmpen Unicredit har været særdeles aktiv.

Mediobanca er kravlet i vejret med 2,9 pct. Banca Monte dei Paschi betaler omtrent 120 mia. kr., eller 16 mia. euro, for 62,3 pct. af aktierne i Mediobanca.

Den italienske markedsleder Unicredit halter efter med en stigning på 0,5 pct.

SAAB FÅR NEGATIV ANBEFALING

Salgspres er der til gengæld på Saab, der får anbefalingen "underperform" af Barclays. Det britiske finanshus har netop indledt dækning og peger på en anstrengt værdisætning. Aktien falder 4,1 pct.

I London dratter den britiske transportkoncern Mobico Group med over 17 pct.

Nedturen kommer efter et regnskab tirsdag morgen for første halvår, der trods fastholdte forventninger til hele året skuffer i forhold til forventningerne.

.\\˙ MarketWire



Jakob Dalskov +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her