15. jul. 2025 kl. 13:18
75 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Europa/aktier: Teknologiaktier trukket op af Nvidia i grø...

Den europæiske teknologisektor trækker tirsdag for i middagshandlen, efter at amerikanske Nvidia har sikret godkendelse til at fortsætte eksporten af en vigtig mikrochip til Kina.

Aktiemarkederne trodser generelt weekendens sabelraslen fra Donald Trump, som har truet med 30 pct. told på europæiske varer fra 1. august.

Det bliver dog indtil videre håndteret med ophøjet ro hos handlerne.

- Den amerikanske kovending i forhold til salg af AI-chips til Kina udgør helt klar en god nyhed for sektoren, siger David Kruk, der er chefhandler hos La Financiere de L´Echiquier, til Bloomberg News.

- Derudover er den opadgående tendens understøttet af investorerne, som rider videre på TACO-handlen - der er trusler, men de har ikke vist sig endnu, siger han videre om investorernes manglende tro på, at Donald Trump vil føre sine trusler ud i livet.

Markedet er dog generelt sommerferiepræget og samtidig afventende forud for eftermiddags amerikanske inflationstal.

Det brede Stoxx 600-indeks stiger 0,2 pct. Det toneangivende tyske DAX-indesk går frem med 0,1 pct. og det samme gør CAC 40 i Frankrig. Det britiske FTSE 100 falder 0,1 pct.

På sektorniveau stiger teknologiaktierne 1 pct., hvor især hollandske ASML, der producere til mikrochip-industrien, er i hopla og stiger 2,6 pct.

Der er også fokus på britiske Convatec, som er konkurrent til danske Coloplast inden for hud- og sårpleje. Der er nemlig kommet et nyt forslag i USA om tilskudsændringer i den amerikanske sygesikringsordning Medicare.

Forslaget vil sænke tilskuddet, og det sender Convatec ned med 4,7 pct. Omvendt stiger Coloplast 0,7 pct., da den nye prissætning vil tilgodese det danske selskabs billigere produkter.

.\\˙ MarketWire



Christian Iversen Kielberg +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her