19. jul. 2023 kl. 17:54
291 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Europa/lukning: Positivt marked anført af Kering med sven...

Rygter om et aktivistisk investorangreb på luksusproducenten Kering sendte onsdag aktien i vejret.

I modsat ende af det fælleseuropæiske aktieindeks Stoxx 600 endte svenske Sandvik og Atlas Copco trods øjensynligt positive regnskaber.

Stoxx 600 endte onsdag 0,3 pct. højere, understøttet af blandt andet en større end ventet afmatning i inflationen i Storbritannien.

- Investorerne vurderer, at hvis inflationen bæredygtigt er på vej ned, vil Bank of England være mindre ivrig for at hæve renterne, siger Danni Hewson, der er finansanalysechef i AJ Bell, til AFP.

- Markedet er desperat for vendepunktet, hvor centralbankerne afblæser den nuværende stramningscyklus, fortsætter hun.

Den britiske inflation aftog i juni til 7,9 pct. mod ventet 8,2 pct. fra 8,7 pct. i maj. Kerneinflationen aftog i samme periode til 6,9 pct. mod et ventet uændret niveau på 7,1 pct.

KERING FIK INVESTOROPMÆRKSOMHED

Aktivistinvestoren Bluebell med flere vil købe en andel i luksusselskabet Kering med henblik på at forbedre Gucci-brandet og gennemføre en fusion med branchefællen Richemont.

Det har ifølge Bloomberg News fået Kering til at forberede et muligt forsvar mod investorangrebet.

Aktien i Kering endte 7,4 pct. højere i 530,40 euro på børsen i Paris.

I bunden af Stoxx 600 endte regnskabsaktuelle Sandvik og Atlas Copco trods stærkere tal end ventet.

FLS-konkurrenten Sandvik leverede i andet kvartal en stærkere toplinje og driftsoverskud, end analytikerne havde ventet.

Alligevel tabte aktien 1,8 pct. til 205,40 svenske kr. på børsen i Stockholm.

Samme historie gjorde sig gældende for Atlas Copco.

Trods positive takter i andet kvartal endte selskabet, der blandt andet producerer kompressorer og blæsere, med et fald på 5,2 pct. til 145,80 svenske kr.

.\\˙ MarketWire



Morten Frederik Heltoft +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her