12. dec. 2024 kl. 17:50
36 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Europa/lukning: Småsurt europæisk indeks oven på forvente...

Den europæiske aktiehandel endte torsdag uden den helt store dramatik, hvor dagens største begivenhed var rentemødet i Den Europæiske Centralbank, ECB, der som ventet endte med en lille rentenedsættelse på 25 basispoint.

I toppen af det brede europæiske Stoxx 600 endte spanske Grifols torsdag, efter at lægemiddelproducenten havde formået at rejse 1,3 mia. euro i en privat gældsudstedelse.

Samtidig gjorde danske Zealand Pharma sig også positivt bemærket, efter at biotekselskabet fik en frisk købsanbefaling fra norske DNB, som har indledt dækning af aktien.

Grifols-aktien toppede indekset med en stigning på 9,1 pct. til 9,63 euro, mens Zealand blandede sig i toppen med en pæn fremgang på 5,2 pct. til 805 kr.

På sektorniveau gik de to aktier mod tendensen for de europæiske medicinalaktier, som samlet var en smule under pres i dagens handel. Samtidig fik de hårdtprøvede bilaktier medvind, uden at der dog lå nævneværdige nyheder bag.

Medicinalsektoren faldt med 0,2 pct., mens bilindustrien toppede sektorerne med en fremgang på 0,7 pct.

Dagens bundprop i Stoxx 600-indekset blev den schweiziske bank BCV, som kom under pres og faldt 9,6 pct., efter at den schweiziske centralbank, SNB, torsdag valgte at sænke renten med 50 basispoint til 0,50 pct.

Samlet blev det et småsurt Stoxx 600, som endte med et beskedent fald på 0,1 pct.

ECB-MØDE ENDTE SOM VENTET

Med et Stoxx 600, som ikke gav voldsomme udsving, var manges øjne i stedet rettet mod torsdagens rentemelding fra Den Europæiske Centralbank, ECB.

Det endte dog helt som ventet med en lille rentenedsættelse på 25 basispoint.

Med dagens ECB-udmelding fortsætter rentenedsættelserne med at komme som perler på en snor fra ECB, som nu har sænket renten fire gange på stribe.

Beslutningen flugtede også med økonomernes forventninger. Ifølge Bloomberg News estimerede hele 64 ud af 65 økonomer, at ECB ville sænke renten med de gængse 25 basispoint. Kun den amerikanske storbank JPMorgan Chase vovede at gå mod strømmen med et bud på 50 basispoint.

Med rentenedsættelsen skæres indskudsrenten til 3,00 pct. fra 3,25 pct., og udlånsrenten, eller refi-renten, sænkes til 3,15 pct. fra 3,40 pct.

.\\˙ MarketWire



Frederik Olling Milbæk +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:[email protected], www.ritzaufinans.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her