14. jul. 2023 kl. 17:08
291 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Fredagens aktier: Novo vandt toppen i positivt indeks

Mærsk, Novo og Genmab kæmpede frem mod børslukningen fredag om tæt toppladsen i et i øvrigt positivt C25-indeks. Og Novo vandt.

Det samlede indeks sluttede dagen og ugen i 1812.12 eller 0,1 pct. højere end lukkeniveauet torsdag og efter en stigning på 1,7 hen over ugen.

- Vi slutter en af de bedste uger for de europæiske aktiemarkeder, og det er jo på baggrund af først og fremmest de amerikanske inflationstal onsdag og udviklingen i producentpriserne, som vi fik torsdag, konstaterer afdelingsdirektør i Sydbank Ole Kjær Jensen.

Nøgletallene for udviklingen i såvel de amerikanske forbrugerpriser som i producentpriserne viste aftagende inflation og styrkede dermed handlernes forhåbning om, at renteforhøjelserne fra den amerikanske centralbank, Federal Reserve, efterhånden har fået krammet på inflationspresset.

- Og nu har vi så fået nogle positive kvartalsregnskaber fra store amerikanske banker - Citi, JPMorgan Wells Fargo - som giver en positiv start på regnskabssæsonen. Det vil vi være opmærksom på de kommende uger sammen med rentemøderne i centralbankerne om halvanden uges tid. Og der kommer jo også snart store danske regnskaber, påpeger Ole Kjær Jensen.

POSITIV ANBEFALING AF GENMAB OG NOVO

Ud over de amerikanske regnskaber har handlerne fredag også haft nyt for de danske selskaber at forholde sig til.

Det gjaldt blandt andet for Novo og Genmab som lukkede med plusser på henholdsvis 1,7 pct. til 1063,40 kr. og 1,5 pct., til 2625 kr., efter at storbanken HSBC har genoptaget dækning, som understøtter aktierne.

Begge får anbefalingen "køb", og kursmålene lyder på henholdsvis 1250 kr. og 3320 kr.

Derudover havde specielt medicinal-aktierne fredag medvind på de europæiske markeder efter nogle dage, hvor der er satset på de mere cykliske aktier.

RATESTIGNING TIL MÆRSK

Med i toppen af C25 steg Mærsks B-aktie 1,5 pct. til 13.555 kr.,

- Det hænger sammen med stigningen i SCFI-indekse som steg 5,1 pct. i denne uge, mener Ole Kjær Jensen.

Indekset spejler rateudviklingen inden for containertransport fra Kina til resten af kloden.

Men også en entydig positiv børsudvikling for det danske rederis fjernøstlige konkurrenter fredag morgen kan have bidraget.

FLSMIDTH SÆLGER FRA

FLSmidth strøg i de første handler til spidsen af C25-indekset, efter at ingeniørkoncernen har frasolgt en forretningsdel og justeret forventningerne. Siden dalede akten lidt ned i indekset, inden den igen steg mod toppen og sluttede med et plus på 0,8 pct. til 339,40 kr.

Det er filtreringsforretningen Advanced Filtration Technologies, som FLSmidth har solgt som et led i ingeniørkoncernens pure-play strategi. Følgelig er forventningerne til omsætningen skruet ned til 23,0-24,0 mia. kr. fra 23,0-24,5 mia. kr., mens prognosen for den justerede EBITA. mar 2023gin er hævet til 6,5-7,5 pct. fra 6-7 pct.

Frasalget ventes netto at indbringe 100 mio. kr.

Danske Bank noterede i et notat fredag morgen, at den noget skuffende opjustering fra Ambu fornylig ikke er så konservativ endda, og kursmålet for medicoaktien blev reduceret til 105 kr. fra 109 kr.

Men aktien steg 0,2 pct. til 101,85 kr.

Også midt i C25 steg Novozymes 0,3 pct. til 331, kr., selv om Barclays har sænket sit kursmål til 370 kr. fra 390 kr.

I bunden af C25 faldt Vestas 2,9 pct. til 181,68 kr. i selskab med Demant, som tabte 2,3 pct. til 263,30 kr. - i begge tilfælde uden selskabsspecifikke nyheder.

TOPDANMARK BEKRÆFTER SKUFFELSE

Uden for eliteindekset var det opmærksomhed til forsikringsselskabet Topdanmark som kom med regnskab for andet kvartal, der bekræftede de skuffende takter, som fremgik allerede af mandagens nedjustering og foreløbige tal.

Forsikringskoncernen skruer ned for forventningerne til combined ratio og præmiefremgangen i 2023. Imens fastholdes forventningerne for den modelmæssige resultatprognose, der 10. juli blev nedjusteret som følge af et lavere investeringsresultat samt et højt antal skader.

Præmiefremgangen ses nu på "over" 2 pct. fra tidligere 2-3,5 pct., mens combined ratio ventes i niveauet 83,5-85,5 mod før 82,5-85,5.

Topdanmark faldt 2,5 pct. til 307 kr.

.\\˙ MarketWire





Henning Nielsen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her