03. jun. 2024 kl. 12:17
125 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Gasprisen stiger 11 pct. efter udfald i Norge

Udfald på naturgasværker i Norge har mandag sendt den europæiske naturgaspris til det højeste niveau i år.

Det sender prisen på den toneangivende hollandske gasfuture i vejret med 11 pct. til 38,28 euro per megawatt-time mandag formiddag.

Det er ifølge Bloomberg News ikke klart, hvor længe udfaldet på det norske Nyhamna-værk kommer til at vare.

Equinor er i gang med at undersøge problemet, meddeler en talsperson fra statsejede Gassco, der administrerer rørledninger i Norge.

- Det hænger muligvis sammen med et stykke af en gasledning, der skal udskiftes. Det er ikke endnu klart, hvor længe en reparation vil tage, siger en talsperson fra Gassco.



.\\˙ MarketWire



Christian Iversen Kielberg +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her