24. jun. 2025 kl. 09:01
107 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Gaspriserne styrtdykker efter våbenhvile i Mellemøsten

Ny ro mellem Iran og Israel lægger tirsdag morgen pres på gaspriserne.

Våbenhvilen mellem landene blev natten til tirsdag proklameret af USA´s præsident, Donald Trump, og sidenhen er den blevet bekræftet på iransk stats-tv og af Israels premierminister, Benjamin Netanyahu.

Energipriserne har i de seneste dage, siden Israel natten til 13. juni angreb Iran, været kørt op af usikkerheden for olieforsyningen og -priserne.

Tirsdag morgen handles den hollandske gasfuture til 35,755 euro for en megawatt-time. Det er 12 pct. lavere end ved markedslukning mandag, hvor prisen var 40,90 euro.

Dermed er gaspriserne igen nær niveauet før Israels angreb. 12. juni lukkede den hollandske gasfuture i 36,37 euro.

Også oliepriserne sendes kraftigt ned af meldingerne om våbenhvile. Priserne kom allerede under pres mandag, efter at Iran angreb USA´s militærbase i Qatar. Angrebet var ifølge præsident Trump adviseret på forhånd, og målet for angrebet var endvidere ikke olieinfrastruktur.

Tirsdag morgen koster en tønde af nordsøolien Brent 67,92 dollar mod 70,47 dollar ved midnat. Ved dansk markedslukning skulle der 76,11 dollar til en tønde Brent.

.\\˙ MarketWire



Morten Frederik Heltoft +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her