15. feb. 2024 kl. 09:07
858 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

Genmab i største stigning i seks år efter regnskab

Aktien i Genmab er åbnet 10 pct. højre i 2075 kr. efter biotekselskabets regnskab for 2023.

Det er den største stigning i seks år.

I forbindelse med regnskabet var fokus særligt rettet mod selskabets prognose for 2024.

Og her formåede Genmab i det brede perspektiv at indfri forventningerne.

Sådan lyder vurderingen fra Søren Løntoft Hansen, der er senioranalytiker hos Sydbank.

Han ser samtidig positivt på annonceringen af, at Genmab vil søge bemyndigelse til et aktietilbagekøbsprogram på 3,5 mia. kr.

- Det er i det store hele et 2023, der ender som ventet. Aktietilbagekøbet springer i øjnene, og prognosen er opløftende på toplinjen og indfrier markedsforventningerne på forhånd, siger han til MarketWire.

- Og så maner forventningerne også en del af de bekymringer, der har været de seneste dage om kraftigt stigende omkostninger, i jorden, fortsætter han.

For aktietilbagekøbsprogrammet er der tale om en ny retning for Genmab, der ikke tidligere for alvor har annonceret større udlodninger til aktionærerne.

- Det er et ret stort program, og det afspejler den boomende pengekasse, som Genmab sidder på. Der foreslås iværksættelse af et reelt aktietilbagekøbsprogram, og det springer i øjnene, siger Søren Løntoft Hansen.

.\\˙ MarketWire



Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 80 60 Marketwire, E-mail: [email protected] , www.marketwire.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

5
Baseret på 1 anmeldelser

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her