22. okt. 2024 kl. 15:25
274 visninger
Artiklen er leveret af Marketwire og er ikke et udtryk for Sydinvests holdninger, vurderinger eller forventninger.

IMF sænker sin prognose for den globale vækst i 2025

Den Internationale Valutafond (IMF) har sænket udsigterne for den globale vækst i 2025 grundet stigende risici fra krige og handelskonflikter.

Det fremgår af en opdatering fra IMF tirsdag, hvor forventningen til indeværende år samtidig fastholdes.

- Risiciene vokser, og der er en voksende usikkerhed i den globale økonomi. Der er en geopolitisk risiko med potentiale for eskalering af regionale konflikter, mens der er en stigning i protektionisme og forstyrrelser i handelen, der også kunne påvirke den globale aktivitet, siger Pierre-Olivier Gourinchas, cheføkonom i IMF, ifølge Bloomberg News.



IMF ser nu det samlede globale bruttonationalprodukt, BNP, vokse med 3,2 pct. i 2025 mod 3,3 pct., som prognosen lød i juli. Samtidig fastholdes forventningen for 2024 på 3,2 pct.

.\\˙ MarketWire



Frederik Olling Milbæk +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:[email protected], www.ritzaufinans.dk

Hvordan vil du
vurdere artiklen?

Vær den første til at anmelde

Mest læste artikler

Skal vi holde dig orienteret?

Så tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag løbende nyt fra investeringsmarkedet.

Tilmeld dig her